Токът за бита по-скъп от 1 юли?
Няма да е лесно договорът с “Боташ” да бъде предоговорен, Турция има изгода от него, заяви служебният енергиен министър
/ брой: 87
Предоговарянето на договора за достъп до турската газова мрежа с държавната компания "Боташ" няма да е лесно. Това обяви пред БНТ служебният енергиен министър Владимир Малинов. Самият Малинов обяви, че е умерен оптимист за предоговарянето. Министърът обяви още, че е налице "сериозен потенциал от поскъпване на цената на електроенергията за бита от 1 юли 2024 година" заради дефицит във Фонд "Сигурност на електоенергийната система".
"Аз съм научен, така че всяко решение на Народното събрание трябва да бъде изпълнено. Има решение да се предоговори договора с "Боташ". Проведох веднага среща с турския енергиен министър и заявих категоричната ни позиция. Няма да е лесно да бъде предоговорен договора, тъй като Турция е постигнала икономическа изгода от него, но имаме разбирането, че договорът е подписан при друга икономическа среда", обясни Малинов.
Скандалът около договора с "Боташ" избухна след като организацията BG Elves оповести клаузи в договора между "Булгаргаз" и "Боташ". От тях на практика стана ясно, че са харизани 250 млн. долара за едва 2,5 млн. МВтч природен газ. Реално, изтеклият документ с гриф "търговска тайна" стана публичен ден след като Владимир Малинов, който оглавяваше "Булгартрансгаз", стана служебен министър на енергетиката.
Народното събрание задължи енергийното министерство в края на април да бъде предоговорен контракта с "Боташ", който е за 13 години и предвижда България да плати по него повече от 2,2 млрд. долара. Според договора, страната ни е длъжна всеки ден да плаща по 500 000 долара за достъп и пренос на газ през турската газова система, независимо дали пренася количества или не.
Същевременно енергийният министър обяви, че в момента България води преговори с Азербайджан за увеличаване на доставките на природен газ към България и през Турция, а не само през Гърция. В момента около 35% от синьото гориво у нас идва именно от Каспийско море през Гърция по т.нар. "Южен газов коридор".
"Има и допълнителни количества, които държавната петролно газова компания "Сокар" продава на свободния газов пазар и те влизат през Турция", обясни Малинов.
"Много е тежко състоянието. В рамките на този месец три пъти правих срещи с ръководството на фонд "Сигурност на електроенергийната система". Натрупаният дефицит във фонда е сериозен, към настоящият момент е над 450 млн. лв., като се очаква в края на регулаторния период, който ще приключи месец юни, да достигне 550 млн. лв. Няма как този натрупан дефицит да не се отрази върху цената на електроенергията за бита. Ако регулаторът спазва стриктно нормативната си база, натрупаният дефицит трябва да бъде компенсиран в следващия период. Говорим за сериозен потенциал от поскъпване на цената на електроенергията от 1 юли 2024 година".
Малинов обясни, че през юни ведомството му заедно с държавните енергийни фирми ще вземат мерки за минимизиране на удара от цената на тока върху портфейлите на домакинствата. На практика, ако бъде изпълнено решението на Народното събрание да се запълни дефицита във Фонд "Сигурност на енергийната система", няма да има подобно повишение.
Само преди две седмици от Министерството на финансите увериха, че пари към фонда ще бъдат насочени и са осигурени.