Социалистите поискаха оставките на ръководството на "Булгаргаз" заради "Боташ"
/ брой: 70
БСП настоява сегашните директори на „Булгаргаз“, които са били на тези постове и при подписването на скандалния договор с турската енергийна компания "БотаШ", да бъдат освободени, заяви вчера на брифинг в НС зам.-председателят на ПГ"БСП за България" Борислав Гуцанов.
"Договорът да замине за прокуратурата и ДАНС е заключението на парламентарната временна комисия по повод споразумението между "Булгаргаз" и "Боташ", подписано на 3 януари 2023 г., призова Гуцанов. Той потвърди, че докладът е готов и изрази задоволство, че БСП са повдигнали този въпрос преди повече от година. Тогава бяха малко политическите партии, които вярваха, че има такова нарушение, докато сега всички се убедиха, че това е срамен, заробващ договор за България“, поясни Гуцанов.
.В момента всички ние плащаме 486 хил. евро, независимо дали ползваме или не ползваме този газ, идващ през „Боташ“. Това е пълно безобразие, което се е случило по времето на служебния кабинет на президента Румен Радев и продължаващо и в момента”, възмути се той.
По думите на Гуцанов договорът не е съгласуван с Министерския съвет и само осем министри са го подписали, което на практика прави този акт нелегитимен. Тогавашният служебен министър на енергетиката Росен Христов е сложил подписа си, без да има това право. Това трябва да стори директорът на „Булгаргаз“, а не от министъра, обясни Гуцанов. Той допълни, че документът е подписан предварително от Христов, което също буди много сериозен въпрос защо това нещо е направено.
Според Гуцанов обаче договорът много трудно може да бъде развален. Трябва да бъдат подобрени условията по него и затова заключението на комисията е договорът да замине за прокуратурата, за ДАНС, за да могат вече те като компетентни органи да вземат нужните мерки, попълни той.
"В момента има 3 млрд. 850 млн. куб. метра газ, а в България се използват около 2,6 - 2,8 млрд. куб. метра. Тоест милиард и 200 остават отгоре, но всички договори са направени така, че дали взимаш, или не взимаш – плащаш таксата услуга", твърди Гуцанов.
Той изрази надежда договорът с „Боташ” да бъде предоговорен с по-добри условия за България, като обърна внимание, че доставките на газ за страната ни през последните 2 години будят много въпросителни – независимо дали е управлявало служебно или редовно правителство.
"Държавата е задължена за 13 години да изплаща огромни такси, а същевременно „Боташ“ използва българската газопреносна мрежа. Ефектът е загуба на пазарен дял за „Булгаргаз“, който за миналата година е 27%", заяви по-рано шефът на временната комисия
Радослав Рибарски.