БЛС:
Системата не е готова за задължителни е-рецепти
Медицински фелдшери и лекарски асистенти нямат право да предписват онлайн лекарства
/ брой: 64
След повече от 4 месеца гратисен период за въвеждане на задължителни електронни рецепти за антибиотици, проблемите в системата продължават. Това става ясно от разпространеното становище на БЛС. Очакваме отново да настъпят сериозни проблеми, от които най-големият потърпевш ще бъде българският пациент, категорични са от съсловната организация. От там посочват, че и възможността да се предписват е-рецепти през мобилното приложение дори и да няма интернет, не решава поставените проблеми. "Все още не е решен въпросът, свързан с проследяването и контрола на лекарствените препарати у нас. Не е ясно и създадена ли е система с информация в реално време за наличните в аптеките лекарствени продукти, която да е свързана с електронното приложение за издаване на електронни предписания. Остава поставеният от нас въпрос по какъв начин ще се извършва електронно предписание на продукти от лекари, които нямат регистрирано лечебна заведение и/или електронен подпис, както и членовете на БЛС, които не практикуват, например пенсионерите, и не могат да се регистрират в системата и да издават е-рецепти", пише в становището на БЛС. От там изразяват принципната си подкрепа на декларацията на фармацевтите.
ДУМА припомня, че миналата седмица от Българския фармацевтичен съюз в своя декларация поискаха от МЗ и парламентарната Комисия по здравеопазване да бъде удължен гратисния период, в който действат едновременно и хартиената, и електронната рецепта за антибиотици. Сред исканията им бе и аптеките да получават компенсации поради непрекъснатите сривове в системата и спирането на обслужването на пациентите.
Междувременно председателят на БЛС д-р Иван Маджаров заяви, че макар в момента антидиабетните лекарства се изписват 100% електронно, отново има забрана за техния износ, както и за антибиотици за деца. Това означава, че не в предписването е причината за недостига, категоричен е Маджаров.
"Нищо не се е променило във времето на отлагателния период. За 5 месеца нито веднъж не се е събрала тази прословута работна група, която беше обявена в кабинета на премиера. Не се промени нищо друго, освен че "Информационно обслужване" обяви, че е направило възможно офлайн изписването, но това за нас винаги е бил най-малкият проблем, казва Маджаров.
От 1 април медицинските фелдшери и лекарските асистенти съгласно Наредба 4 нямат право да издават електронни рецепти, защото нямат достъп до електронната платформа, нямат електронен подпис и законът не им го позволява. Така се ограничава достъпа до антибиотично лечение на голяма група пациенти в отдалечените райони, където няма лекари, коментира председателката на Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ д-р Десислава Кателиева.