12 Ноември 2024вторник21:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Нови снеговалежи и в по-ниските части от страната се очакват през нощта срещу четвъртък, в четвъртък и през нощта срещу петък. Има повишена вероятност за значителни валежи и за образуване на снежна покривка над 10 - 15 cм в Предбалкана, Лудогорието и по проходите в Стара планина. В петък валежите ще спират, най-късно в Източна България.

На фокус

Агнето сито и вълкът цял

Това е водещото виртуално кредо на българския бюджетар!

/ брой: 214

автор:Гарабед Минасян

visibility 2349

Бюджетно време е. Мераците са изострени. Разпределят се пари, а се знае от опит – трябва да си винаги близо до парите! Останалото е от лукавого.
Държавният бюджет не е технически инструмент, свързан със събиране на пари и тяхното разпределение сред пряко заинтересовани играчи. Държавният бюджет е мощен икономически инструмент, с помощта на който правителството следва да се стреми да постигне своите цели. А целите на едно отговорно правителство са и трябва да бъдат основно две:
    - стимулиране на икономическата и инвестиционната динамика;
    - поддържане на приемлива степен на социална справедливост в съответствие с господстващите разбирания.
Именно поради необходимостта от оценка на въздействието на бюджетните структури върху икономическия просперитет каноните на финансово-икономическата наука изискват правителствено проектиране на икономическата динамика в кратко- и средносрочна перспектива. Бюджетният администратор у нас обаче съумява да намери леснината и при това изискване, като

възприема и отчита формално изпълняем ангажимент

Нашите собствени правителствени финансово-икономически проекции изобилстват с приведени прогнози на различни официални междуправителствени институции. При очертаните прогнозни контури се уйдурдисва някаква „собствена“ траектория. В действителност обаче съществува принципна разлика между екзогенни прогнози, формирани от външни за страната финансово-икономически организации, от една страна, и ендогенни прогнози, проектирани от вътрешни за страната управленски органи, от друга.
Външните за страната организации са странични наблюдатели на процесите в страната. Те се опитват да предвидят възможни екзогенни въздействия върху вътрешното социално-икономическо развитие, да оценят евентуални ендогенни управленски ефекти и да очертаят евентуалната вероятна краткосрочна траектория. Качеството на екзогенните прогнози зависи от степента на информираност на външните организации за протичащите процеси вътре в страната, както и от познанието за социално-икономическата специфика на различните страни.
Съществено различна следва да е ендогенната финансово-икономическа проекция. Страновата икономическа траектория зависи в чувствителна степен от вътрешното макроикономическо управление. Действащото правителство има компетенциите и

разполага с всички лостове на управление

за да насочи социално-икономическото развитие на страната в определена посока и с определена скорост. Местното макроикономическо управление стои на волана на социално-икономическия автомобил, той може да насочи „автомобила“ в дадена посока, има възможност да ускори или да забави икономическата динамика. Ако социално-икономическите предвиждания очертават някакви нежелани развития, местното управление може да проектира свои управленски въздействия, които да противодействат на негативните очаквания, както и да стимулират позитивните ефекти.


При формирането на бюджетните структури у нас отсъства творческото начало. Остава замъглен бюджетният ефект върху социално-инвестиционно-икономическата динамика. Правителството предлага определено финансово преразпределение, без да акцентира върху реалните икономически проблеми на страната и начина на тяхното преодоляване (респ. туширане) чрез използване на бюджетния инструмент. Сляпо се робува на определени овехтели зомби представи за бюджетна композиция без съобразяване със съвременните особености на икономическата динамика.

Цел на правителството

е редно да бъде използването на инструментите за управление за ускоряване на реалната конвергенция на страната към европейските структури в най-общ смисъл. Вместо това се акцентира върху поддържането на отделни фрагментарни финансово-икономически параметри, които са относително лесни за следване и оправдават формално полаганите усилия. Не би било редно размерът на бюджетния дефицит да е основна цел при формирането на държавния бюджет. Съществено е за какво се използват предвидените бюджетни разходи. Ако те стимулират икономическата динамика, тогава дори и в краткосрочна перспектива необходимостта от относително по-високи бюджетни разходи ще отпадне. Изкуството на доброто управление е да съумееш да използваш чужди пари в свой собствен интерес. Всички мащабни инвестиционни проекти, вкл. и наши национални, са изградени и се изграждат чрез мобилизация на свободни капиталови ресурси. Важна задача на макроикономическото управление е да съумее да използва вътрешните капиталови резерви за стимулиране на икономическия просперитет.
Забележителни са препоръките в наскоро разпространения доклад в ЕС на Марио Драги. Официалните управленски органи у нас

формално се съгласяват и приветстват основните изводи

в доклада, като същевременно демонстрират дори явно, че те не се отнасят да тях. В доклада се акцентира върху съчетанието и комбинацията между публични и частни инвестиции. Частните инвестиции са тези, които издърпват икономиката напред, но те функционират ефективно в съчетание с публичните инвестиции. Ако чувствително важни за страната инфраструктурни проекти се загърбват, няма как частните инвеститори да поемат дългосрочни инвестиционни ангажименти. Нашата собствена практика в последните десетина години потвърждава тази елементарна истина, като примерно съществена част от натрупвания вътрешен капитал напуска страна и не се ангажира с вътрешни инвестиционни проекти.
Данъчната система е друг чувствителен елемент на бюджетната политика. В нея се преплитат интереси на участници с властолюбиви амбиции. Макроикономическото управление се придържа стриктно към отхвърлени от икономическата теория и практика данъчни схеми с негативно влияние върху социалното разслоение на обществото и игнорира необходимостта от изграждането на ангажиран аналитичен поглед. Науката отстъпва пред конюнктурната зависимост.

Заключение

Страната ни се нуждае от приемането на отговорни макроикономически решения, които да съдействат за ускорено преодоляване на изоставането ни от европейските реалности в социално-икономически план. Не достигат аналитичен потенциал, управленска решителност и твърдост, както и всеотдаденост на макроикономическия елит. Надделява стремежът за удовлетворяване на исканията на силните за деня, което в крайна сметка рефлектира в слаба ефективност на ендогенното управление.
Проблемите се натрупват, избуяват и все по-ясно кристализират при нарастващите възможности за пряка съпоставка и странови сравнения. Задължение на макроикономическия елит е да предвижда своевременно възникващите проблеми и да предприема изпреварващо било възпиращи, било стимулиращи мерки. В противен случай страната ни отново може да се формира като драстичен негативен пример за злоупотреба с властови ресурси и недалновидно късогледо управление.

Икономически живот

Българинът готов да похарчи средно 531 лв. на Черния петък

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 216

Индустрията ни с първия ръст от 20 месеца

автор:Дума

visibility 907

/ брой: 216

Бюджет с 3% дефицит и пакет от мерки ще внесе служебната власт

автор:Дума

visibility 988

/ брой: 216

Над 17% от работещите в ЕС са били с временни договори

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 216

Кремъл отрече за разговор Тръмп-Путин

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 216

В РСМ очакват скоро промени в конституцията

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 216

Вотът на доверие към Шолц преди Коледа

автор:Дума

visibility 858

/ брой: 216

Преходният съвет на Хаити уволни премиера

автор:Дума

visibility 809

/ брой: 216

Изолация и безсилие

автор:Александър Симов

visibility 733

/ брой: 216

Да направим крачка назад, за да вървим три напред като общество

автор:Дума

visibility 1035

/ брой: 216

България се нуждае от връщане на държавността

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 216

Време е Борисов и Пеевски да бъдат изолирани от властта

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 216

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ