27 Август 2024вторник18:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

3604 българи с имоти в чужбина

Безспорен фаворит е Гърция, където нашенци са купили 3152 къщи

/ брой: 104

автор:Дума

visibility 2994

В 64 държави по целия свят и на всеки континент има имоти, които са собственост на българи. Това показват данни на НАП. До 30 април бе срокът, в който физическите лица обявяват за 2023 г. доходите и недвижимостите зад граница.
Българите с имот в чужбина са 3604. Тяхната бройка е по-малка от тази на самите имоти, защото някои са обявили, че имат повече от един. Според информацията на приходната агенция собствениците са се увеличили с почти 70% за година, защото в края на 2022 г. 2154 сънародници са обявили жилище зад граница.
Промяна има и в бройката на държавите. Докато през 2022 г. те са били 59, към тях сега са добавени още 5. Сред новите дестинации, предпочетени за покупка на недвижимост, са остров Ман, Мексико, Словакия, Словения. Има и екзотични места като карибските острови Аруба, Нидерландските Антили и Британските Вирджински острови, а също Египет, Панама, Индонезия и Етиопия.
Най-много имоти на българи има в Гърция. Южната ни съседка стана популярна за покупка на къщи и апартаменти. За година има чувствително увеличение на българите новодомци в Гърция.
През 2022-ра обявените там имоти са малко над 2200. В края на 2023 г. те вече са станали 3152. Според данните на гръцката Национална банка само за периода 2017-2021 г. наши сънародници са вложили 127 млн. евро в жилища в южната ни съседка. През м.г. НАП обяви, че проверява 2117 българи с имоти в Гърция в акция, която обхваща всички, купили жилище за над 750 000 лв. тук или в чужбина.
Европа е фаворит за българите, решили да инвестират в недвижимости. Но има известни размествания в предпочитанията. През 2022 г. на второ място бе Германия с близо 200. Сега тя отстъпва на трето място, а бройката е 228. На второ се изкачва Испания, където от наши сънародници са купени 327 имота, като броят им за година почти се е удвоил.
Топ 5 на предпочитаните от българите места зад граница се допълва от Италия и Австрия. Според официалните данни на НАП в само още една страна имотите на българи са над 100 и това е Великобритания.
Дубай също става популярен не само за екскурзии, но и за инвестиции в недвижимости. Въпреки това официално в Обединените арабски емирства българи са обявили 57 имота. Но и тук бройката се удвоява за година, защото през 2022 г. е била 29. Част от тези имоти се дават и под наем, като годишно доходите от това надхвърлят 1,3 млн. лева.
В Австрия, която също е предпочитано място за сделки, българите се обявили над 115 имота. След това се нарежда Великобритания. Доходите от отдаване под наем на тези недвижимости там са 398 719 лева.
На остров Ман например също са купени имоти, но тяхната бройка не може да се обяви официално поради юридически причини, посочват от данъчната агенция. Същото се отнася за Аруба, Нидерландските Антили и Британските Вирджински острови, където със сигурност има български собственици. В Аруба има поне 7 имота, собственост на българи.
Сред нестандартните дестинации за имотни сделки са и държави като Тайланд. През 2023 г. страната се е радвала на сравнително голям интерес, защото пред НАП са обявени 13 имота. Година по-рано те са били само 3.
Български инвестиции има и в Африка. Къщи са купени в Мозамбик, Етиопия и Египет. В далечна Япония броят на българските имоти за година е нараснал от един на четири. Доходите от отдаването им под наем годишно са около 8 млн. лв.
От НАП уточняват, че бройката на притежаваните от българи имоти в чужбина може да се увеличи в средата на годината. Защото сегашните данни се отнасят само за собствениците, които са физически лица. Срокът за декларации от еднолични търговци обаче е 30 юни и са възможни промени, тъй като някои от тях правят сделки чрез свои фирми.

Тазгодишното вино ще е по-хубаво, но по-скъпо

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 163

Цените по морето падат с 20%, сезонът продължава до октомври

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 163

Кафето в Гърция рязко поскъпва

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 163

Производството на сладолед у нас намаля драстично

автор:Дума

visibility 272

/ брой: 163

Гърция подготвила нови социални мерки

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 163

„Таймс“: Русия е близо до победа в Донбас

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 163

Париж удължи ареста на Дуров

автор:Дума

visibility 293

/ брой: 163

Преговорите за Газа вървят към провал

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 163

"Пенчо бре чети..."

автор:Барбара Пейчинова

visibility 351

/ брой: 163

Размиване на отговорности

visibility 302

/ брой: 163

Потресаващо мълчание

visibility 293

/ брой: 163

Ще отпаднат ли "малките матури" след 4-и и 10-ти клас

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 163

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ