Професионално боядисване на стени - практически насоки
Боядисването е повече от просто освежаване на помещенията - то е начин да създадете уникална атмосфера във вашия дом или офис, като същевременно премахнете натрупаните замърсявания по стените. Макар че изглежда лесно на пръв поглед, боядисването е една от най-деликатните довършителни дейности, при която често се допускат грешки. Нека разгледаме как да ги избегнем.
При качественото боядисване няма място за импровизации. Процесът изисква внимателно планиране и обхваща професионалната подготовка на повърхностите, правилния избор на бои и материали, използването на подходящи инструменти и прилагането на специфични техники за нанасяне.
Как да се подготвим за боядисване на стените
Първата и най-важна стъпка е защитата на обзавеждането. Преди да започнете работа, погрижете се да покриете добре всички мебели, подови настилки и други елементи от интериора. Това не само ще ви спести време и усилия за почистване впоследствие, но и ще предотврати потенциални разходи за ремонт или подмяна на повредено имущество.
За целта се използва целофан, найлон или по-твърд картон. Директно под повърхността, която трябва да се боядисва, най-добре е да поставите стари кърпи, които да попиват разлялата се боя. Вместо парцали може да използвате, евентуално, стари вестници, но никога найлонови торбички, защото те не попиват боята, а тя само се разлива по тях. Не трябва да забравяте електрическите ключове и касите на вратите, които също трябва да бъдат предпазени.
Ако става въпрос за боядисване на ново, още необитаемо помещение или ако при ремонта са изнесени всички мебели и обзавеждане, подът може да се покрие със слой дебел найлон, който да се закрепи с тиксо.
След защита на околните повърхности е необходимо да се подготвят добре стените преди боядисване. Ако стените не са подготвени професионално, най-честите последствия са олющена боя и неравни стени.
Първо е необходимо да се премахнат замърсяванията като следи от молив, мазни петна от храна и следи от насекоми от стените, особено ако те са боядисани в светъл цвят. Ако по стените останат петна, боята няма да покрие добре. Преди да започнете да боядисвате, уверете се, че почистените стени са напълно сухи. Ако стените са покрити с тапети, те също трябва да бъдат отстранени.
Когато става въпрос за подготовка на стените за боядисване, най-важната работа е шпакловката. С нея се покриват всички неравности, пукнатини, най-общо - несъвършенства по стените. Ако става въпрос за по-големи пукнатини се използва и армировъчна лента. Шпакловката е допълнителен разход, но е необходима. Прави се на два пласта, като първият слой винаги е по-дебел от втория, особено ако стените са доста неравни. Едва когато първият слой шпакловка е напълно изсъхнал и шлайфан, което прави повърхността гладка, се нанася вторият слой шпакловка.
Необходими пособия за боядисване
Изборът на цвят на боята не е лесна задача. Малко квадратче в цветен каталог не може да покаже точно желания нюанс и не винаги е лесно да си представите стаята си в този цвят само въз основа на каталога. В голям брой магазини за бои можете да намерите малки опаковки, т.е. мини тестери с бои. Това количество е напълно достатъчно, за да боядисате по-малка, дискретна част от стената, за да разберете как този нюанс ще изглежда на светлината и ще пасне на останалата част от интериора.
Освен от останалото обзавеждане, при избора на цвят на боя трябва да се ръководите и от размерите и предназначението на стаята, от личния си усет. Например за тесни пространства винаги по-добър избор са светлите цветове, които визуално ги уголемяват. Добър избор за домашен офис е зеленото, което помага за концентрацията и продуктивността. Синият цвят се използва за помещения, предназначени за почивка, защото се свързва с тишината и спокойствието на морето.
За боядисване е важно да се използват качествени пособия. Неподходящата четка или валяк може да доведат до нанасяне на дебели слоеве боя и неравномерно покритие. За бои на маслена основа е по-добре да се използват четки с естествени влакна, докато за бои на водна основа се препоръчват синтетични четки. Класическият валяк е подходящ за по-големи повърхности, а мини валякът е идеален за ръбове и ъгли. Освен това, ако валякът не се изцеди добре след потапяне в боята, стената ще бъде покрита с прекалено много боя.
Закупуването на качествени инструменти за боядисване, които ще се използват по предназначение, не е никак малък разход. Ето защо мнозина, когато пресметнат цената на материалите и отстраняването на евентуални проблеми, които възникват при самостоятелното боядисване, решават да оставят боядисването на бояджии, които ще се справят професионално с работата.
Процес на боядисване
Боядисването обикновено се започва от ъглите и продължава към средата, тъй като така се постига по-голяма прецизност. По този начин няма и видими припокривания на цветовете. За да се осигури пълно покритие и да се постигне желания нюанс е необходимо нанасяне на няколко слоя боя. Нужно е, обаче, всеки слой да изсъхне напълно, преди да се нанесе следващият. В противен случай боята може да се отлепи, да се образуват мехурчета и да не покрие добре.