Левицата иска пътна карта за енергетиката
Дългосрочна пътна карта за развитието на енергетиката иска БСП от управляващите. Така ще са спокойни не само домакинствата, но и работодателите. Това коментира пред БНР зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" Драгомир Стойнев. По темата за прекратяването на договорите с американските централи, той обясни, че БСП, като конструктивна опозиция, ще подкрепи решението. Стойнев обаче подчерта, че това е краткосрочна стъпка за разрешаване на проблемите в енергетиката. Социалистът е разтревожен, че няма никаква информация какво се случва с газовите връзки на страната и какви инвестиции се привличат в тази насока.
През 2014 г. ДКЕВР сезира ЕК за неправомерна държавна помощ към тези централи и ВЕИ сектора. От тогава има само мълчание по този въпрос. Никой не знае какво се случва. Вероятно никой не преговаря с ЕК. Това не е нормално за държава членка на ЕС, каза още Стойнев. Той добави, че опозицията се интересува от дългосрочните стъпки и намерения на управляващите в сектора. "От медиите разбираме, че ще има "Сръбски поток". Къде е правителството? Онзи ден е одобрено строителството на "Северен поток 2". "Турски поток" започва строителството. Правителството можеше да покаже повече характер, въпреки огромния натиск от ЕК за спирането на "Южен поток", категоричен бе депутатът.
Нов ядрен проект в България трябва да има. Това отговори бившият енергиен министър на въпрос дали забавянето на турската атомна централа отваря възможност за строителството на АЕЦ "Белене". И обясни ситуацията в дългосрочен план: "Последните два енерго блока в АЕЦ Козлодуй след 10 години изчезват. В Eвропа се говори за спиране на производство на електроенергия от въглища. Ние на какво ще разчитаме? На ВЕЦ, фотоволтаици и на производство от вятър? Това не е базова мощност, която да гарантира сигурност на българската икономика и потребление. Ние от сега трябва да мислим за заместване на отиващите си мощности".
Драгомир Стойнев коментира и последния скандал с проверките от прокуратурата и МВР на шуменската партийна организация. Откога, попита социалистът, отдел "Противодействие на икономическата престъпност" в МВР не се занимава с корупцията, а с въпроса - кой е член на БСП? Когато се изискват протоколи от Общинския съвет на БСП в Шумен от водени заседания, копие на протоколи от делегатски събрания, присъствени списъци, то тогава ние сме притеснени, категоричен бе Стойнев. За каква демокрация говорим, след като е достояние на полицията каква стратегия готви БСП за местните избори, възмути се зам.-председателят на ПГ.
Те утре ще искат и от другите политически сили информация, която ще използват за натиск. Така ще отказват кандидатите за кметове да се кандидатират, не скри притеснението си Драгомир Стойнев.