02 Октомври 2024сряда17:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България отпадна от топ 40 по икономическа свобода

/ брой: 187

автор:Дума

visibility 60

В последния доклад за икономическа свобода България има резултат от 7,46 пункта и е на 43-а позиция в света, като изпада от топ 40 – групата на най-свободните икономически държави. Това съобщиха от Института за пазарна икономика.
От ИПИ уточняват, че в периода 2016–2019 г. България за пръв път попада в групата на най-свободните икономики в света (топ 40), което е резултат от добрите показатели по отношение стабилността на парите, свободата на международната търговия, политиката на разумни държавни финанси и нисък публичен дълг, ниски преки данъци върху труда и печалбите, както и на отворения достъп до единния пазар на Европейския съюз. Тези фактори са позволили на България успешно да премине през поне три периода на икономически спад, валидни за цяла Европа, както и да регистрира дългосрочен растеж, въпреки липсата на напредък по отношение на върховенството на правото, уточняват от Института за пазарна икономика.
С настъпването на пандемията се наблюдава стагнация на икономическата свобода в България, а и в региона на Централна и Източна Европа, предизвикана от нарастване на държавните разходи и от нестабилността в управлението на страната. По повод предстоящите избори от ИПИ обръщат внимание, че показателите за икономическата свобода в България дават добър ориентир за приоритетите и политиките, които могат да подкрепят растежа.
По-конкретно от ИПИ препоръчват на бъдещите управляващи да поемат ясен ангажимент за поддържане на макроикономическа стабилност и добра бизнес среда. Това включва ограничаване на макроикономическите дисбаланси и политики в подкрепа на конкурентоспособността. Сред основните външнополитически котви са поддържането на ниска инфлация и приемането на еврото, както и пълноправното членство в Шенгенското пространство.
Ключово е провеждането на разумна бюджетна политика, спазването на фискалните правила, както и поддържането на ниски преки данъци. На преден план следва да се изведе и политиката за намаляване на регулаторната тежест и ограничаване на непотизма, кронизма и дискриминацията в работата на публичната администрация, посочват от Института за пазарна икономика.

Израел навлезе в Южен Ливан

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 187

Безредици в Албания и Северна Македония

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 187

Асанж платил висока цена за свободата си

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 187

Психодесните бесове

автор:Александър Симов

visibility 691

/ брой: 187

Държава в държавата

visibility 585

/ брой: 187

Настъплението на младите в киното

автор:Олга Маркова

visibility 442

/ брой: 187

ООН се дискредитира до невъзможност за спасение

visibility 477

/ брой: 187

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ