05 Ноември 2024вторник04:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Ползите от "онази ужасна нощ през пролетта"

/ брой: 54

автор:Аида Паникян

visibility 2284

Лятното часово време, известно като "онази ужасна нощ през пролетта", когато губим един час сън, е обект на похвали и критики, откакто е предложено за първи път през 1895 г. Повечето хора люто роптаят срещу въпросния 1 час "загубен" сън в събота срещу неделя, забравяйки, че навярно през повечето от останалите 364 денонощия губят много повече часове сън в увеселителни нощни заведения, гледане на среднощни телевизионни филми и предавания или не много смислени разговори в социалните мрежи. Най-вероятно причината за недоволството е, че някой друг (правителствата например) им налагат лятното или зимното часово време, докато пропилените нощни часове в чата са техен доброволен избор. Подобно на предпазните маски - докато преди повече от година хората сами решаваха да се пазят от новия коронавирус и неистово купуваха маски и ги носеха, то когато правителствата наложиха тази противоепидемична мярка, почти всички обясняваха колко вредни са маските, без дори да имат доказателства за това. Затова събрахме от различни източници повече от 5 причини, заради които може би тази година мнозина ще приемат не толкова "на нож" промяната на времето на 27 срещу 28 март. Все пак, 28 март е неделя - почивен ден, и всеки може да се подготви за "съдбоносната" промяна. А и тази година навярно точно в този ден ще отсъства аргументът, че трябва децата да бъдат подготвяни за учебния ден в понеделник, защото повечето от тях са на онлайн обучение.

- Ще се отървем бързо от сезонната депресия, характерна за дългите тъмни часове. Проучване от 2017 г., публикувано в "Епидемиология", разкрива, че случаите на депресия се увеличават с 11%, когато часовникът се измести през ноември. Сезонното афективно разстройство е причинено от "биохимична промяна в мозъка, предизвикана от по-кратки дни и намалена слънчева светлина през зимата", според Хисахо Блеър от Националния алианс за психични заболявания.

- Ще спечелим 1 час повече за почивка на уморените ни очи, които в следващите няколко месеца ще бъдат всекидневно изложени с по 60 минути по-малко на флуоресцентна светлина (преобладаващото в повечето офиси и дори домове осветление). Изследване от 2011 г., публикувано в American Journal of Public Health, показва, че това осветление е свързано с повишен процент на напрежение на очите и очни заболявания. 

- Ще бъдем по-сигурни на пътя, защото шофирането на дневна светлина е по-лесно, а със смяната на времето, печелим 1 час. Според проучване от 2004 г. в "Анализ и предотвратяване на злополуки", ако лятното часово време се приеме целогодишно, животът на 366 шофьори и пешеходци в САЩ ще бъде спасен всяка година.

- Ще ходим повече. Проучване от 2017 г., публикувано в Journal of Environmental Psychology, установява, че допълнителната дневна светлина увеличава с 62% пешеходците и с 38% велосипедистите. Да не забравяме ползите за здравето от ходенето и карането на колело. 

- Ще се отървем от нежеланите "зимни" килограми. Получаването на допълнителна слънчева светлина по време на ходене може да е ключът към загубата на последните 10 кг веднъж завинаги. Проучване на Центъра за изследване на рака на Фред Хътчинсън през 2014 г. разкрива, че жените с наднормено тегло, които увеличили приема на слънчевия витамин Д до достатъчни нива, са загубили повече тегло, отколкото тези, които само са били на диета и са спортували.

- През лятното часово време не е необходимо да сте супер ранобуден, за да видите изгрева, което може да има сериозни ползи за здравето. Проучване от 2003 г. в Journal of Psychosomatic Research установява, че събуждането за посрещане на изгрева намалява шанса на човек за депресия.

- Повече време за синтезиране на витамин Д. Голямо проучване от 2008 г. в "Здравни перспективи на околната среда" твърди, че има безброй ползи от излагането на ултравиолетови лъчи, които отхвърляме поради съобщения за вредата, причинена от прекомерното излагане. Производството на витамин Д насърчава здравите кости, намалява кръвното налягане, помага на добрата работа на сърцето, а и както стана ясно напоследък, е добро оръжие срещу КОВИД-19. 

- Ще пием по-малко алкохол. Дългите, студени зимни дни карат всеки да очаква с нетърпение чаша-две червено вино или концентрат. Изследванията на BACTrack през 2014 г. показват, че хората са склонни да пият повече от декември до март, отколкото по всяко друго време на годината.

Драстичен воден режим в Плевен

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 210

Откриха 463 флакона райски газ в дискотеки в София

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 210

Деца изпаднали в абстиненция след забраната за телефони в училище

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 210

Работодатели оспорват в съда по-високата минимална заплата

автор:Дума

visibility 515

/ брой: 210

Подписват договор за новите реактори в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 210

ВМЗ-Сопот с нов стар директор

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 210

Предлагат данък върху новите дрехи

автор:Дума

visibility 533

/ брой: 210

Скопие окончателно се ангажира с Коридор 8

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Албанският премиер разгневи Гърция

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 210

Заплашиха съдийка за промигрантско решение

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 210

Накратко

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 210

Чорбаджийски неволи

автор:Аида Паникян

visibility 462

/ брой: 210

Забрави ли ЕС кой е Б.Б.

автор:Юри Михалков

visibility 483

/ брой: 210

Лицемерие в нещастието

автор:Таня Глухчева

visibility 444

/ брой: 210

Бананова република

visibility 394

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ