Обсерваторията в Рожен затваря врати през ноември
Средства колкото за строителството на 100 метра магистрали ще спасят уникалния научен комплекс
/ брой: 236
Ако няма бърза реакция на правителството, Националната астрономическа обсерватория в Рожен ще затвори врати до края на ноември. Опасността идва от липсата на необходимите 250 000 лв., за да се поддръжа уникалната научна апаратура, алармира вчера Таню Бонев, директор на Института по астрономия на БАН, част от който е обсерваторията.
Проблемът е хроничен и възниква към края на всяка година, откакто правителството на ГЕРБ намали драстично финансирането на БАН. За да функционира нормално, Институтът по астрономия се нуждае годишно от 960 000 лв. За тази година средствата, предвидени за него, обаче са 692 000 лв. За 2013 г. - също, понеже в проекта за държавен бюджет няма увеличение на парите за академията.
Обсерваторията в Рожен е най-голямата астрономическа обсерватория на Балканите и в Югоизточна Европа. Тя е открита през 1981 г. и е оборудвана с 6 телескопа. През 2005 г. в нея е направена най-голямата еднократна инвестиция на държавата в научна инфраструктура, струваща 12 млн. лв. - коронограф, един от петте в Европа, монтиран в слънчевата кула на комплекса. Освен астро-физически наблюдения и изследвания, в него ежегодно се провеждат школи, обучения, летни практики и стажове на ученици и студенти от Шуменския и Софийския университет. 20-те хиляди лева, събирани от таксите за посещение, едва покриват сметката за ток през един от зимните месеци.
Макар че е в структурата на БАН астрономическата обсерватория в Рожен е обект с национално значение. ДУМА припомня, че през 2010 г. тя е включена в Националната пътна карта за научна инфраструктура и според решение на Министерския съвет №692 от 21.09.2010 г. От 2011 г. следва да получава над предвидените в бюджета още по 800 000 лв. годишно (в продължение на 5 г.) за развитието й като Регионален астрономически център за изследвания и образование. Този проект обаче е забравен от правителството на Бойко Борисов.
Бонев обясни, че още от август пише писма и алармира управляващите за опасността от затваряне на обсерваторията. Засега отговор има само от администрацията на президента, изразяващ съчувствие за случващото се. Бюджетът на обсерваторията за 2012 г. е 692 000 лв., а за нормалното й функциониране трябват 960 000 лв., каза още Бонев. Той обясни, че става въпрос за политическо решение - дали да се съхрани уникална научна инфраструктура, или ще се дадат тези 250 000 лева за нещо друго. Директорът пресметна, че толкова струва строежът на по-малко от 100 м магистрала.