Най-бедни, но ларж
/ брой: 230
България е най-бедната страна в ЕС и това е неоспорим факт. Въпреки мизерията и отчайващата материална нищета, разпрострели се върху огромни територии в държавата и обхванали повечето социални групи, остана ни едно богатство. Най-голямото. Неоценимото. За щастие и за нещастие, и най-невидимото. Ако можеше да се види и да се пипне, пъргави чиновници и алчни новоназначени управници бързо щяха да го етикетират и осребрят. Първо в своя полза, сетне, каквото остане, ако въобще остане, за държавата. Примери - безчет. Концесии, приватизационни продажби, обществени поръчки.
България, макар най-бедна в ЕС, въпреки превратностите на прехода и перманентната криза, учудващо, вероятно за мнозина, продължава да генерира богатство, "произвеждайки" интелект, конвертируем в световен мащаб. Доказват го хилядите български лекари и медицински сестри, приемани радушно в реномирани западни болници. Доказват го стотиците български специалисти - инженери, информатици, геолози, строители и пр., пръснати на всички континенти, работещи за световни гиганти. Доказват го десетките отличия и лауреатски премии, получени от наши ученици на международни състезания по математика, физика, химия, биология.
България вместо да се грижи, съхранява и пази интелекта си, с нехайна лекота и престъпна небрежност се разделя с него, подарявайки го на света, сякаш за да демонстрира, че може и да сме бедни, но пък сме ларж. Държавните мъже се сещат за талантливите българи само когато застават за протоколна снимка с тях. Призивите на президента и премиера "да върнем младите" не отиват по-далеч от лицемерното политическо говорене. И в този случай, както и в много други, важи поговорката - не ме гледай какво говоря, гледай ме какво върша. Свършеното е смешно, ако трябва да сме откровени - унизително. Особено през последните три години.
Управляващите не знаят и не поддържат информация за броя на българските студенти в чужбина, нито за специалностите, в които се обучават. Кого тогава ще връщат?
Управляващите осигуриха "закрила" за талантливите деца в България едва на цената на пластмасова чаша кафе дневно.
Управляващите публично неглижираха науката, смазвайки БАН, а назначавайки на висши постове в държавата "калинки", "сладури" и прочие екзотични екземпляри, "взривиха" смисъла на усилията и стремежа за образованост.
Докато властимащите дружно кръстосват макадама на строящите се магистрали, възторжено режейки ленти на всеки готов километър, страната обикалят "ловци на глави" с неустоими предложения за малкото останали специалисти. Форум на "Световно образование", стартиращ тези дни, ще привлича знаещите чужди езици ученици за студенти в университетите по света. Колко ли от тях ще се върнат...
Само след 5 години Европа ще се нуждае от 700 000 инженери, компютърни специалисти, математици. Битката за интелект става все по-ожесточена. А българската държава - подарява ли, подарява. Най-бедни, но ларж...