БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА ще предложи Казанлъшката болница да бъде обявена за „защитено лечебно заведение“
производство в общината, изглежда, че Казанлък се правя добре, но зад фасадата соят огромни проблеми. Казанлък не е само туризъм и специално производство, земеделието и животновъдството са в тежко състояние, липсват агрономи и ветеринарни лекари, хлебозаводът не работи, раждат се все по-малко деца, а младите хора напускат общината.
Това бяха част от коментарите на хората в препълнената зала на ДК „Арсенал“ по време на срещата с водача на листата на Коалиция БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Драгомир Стойнев и кандидати за народни представители от левицата. „Изборите се превърнаха в ежедневие, но ние искаме ежедневието ни като политици да бъде посветено на реформи. Една от основните ни задачи като социалисти е да оставим за обсъждане пакет от мерки за насърчаване на раждаемостта, данъчни облекчения за млади специалисти, които остават да работят в България и държавна помощ за закупуване на първо жилище на семейства с повече от еднодете и осигурени родители. Тези насърчителни мерки трябва да бъдат подкрепени и с реформа в здравеопазването.“ Това каза Драгомир Стойнев пред хората в Казанлък.
Според социалистите в бюджета на Здравната каса има достатъчно средства за изпълнение на мярката им за безплатни лекарства по рецепта за деца до 16 г. и възрастни над 75 г. Това, което категорично трябва да се случи обаче е болниците да престанат да бъдат търговски дружества, а бюджетът от 10 милиарда лева на НЗОК да бъде насочен само към държавни и общински лечебни заведения, а не и към частни, смятат социалистите.
Моника Динева, която е номер 3 в листата на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВЦА и дългогодишен юрист на казанлъшката болница МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“, обяви, че като представител на Казанлък ще настоява тя да придобие статут на „защитено лечебно заведение“ пред бъдещото Народно събрание, Министерството на здравеопазването и Областната управа в Стара Загора.
Отмяната на търговския ѝ статут означава, че лечебното заведение вече няма да съществува с цел печалба. Освен това, болницата ще получава за дейността се целева финансова субсидия от държавния бюджет.
Казанлъшката болница е единствената у нас, обслужваща население на 5 общини - Казанлък, Гурково, Николаево, Мъглиж и Павел баня. Това са повече от 100 хил. души. Жителите на четирите по-малки общини нямат по-близък достъп до адекватно и своевременно лечение. Обичайно в тези общини има по един личен лекар и с това се изчерпват възможностите за здравна помощ.
Това е само една от причините МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“ да бъде обявена за стратегическа. Казанлък се развива като индустриален град – тук функционират множество предприятия, които осигуряват препитание за голяма част от жителите, но това създава и предпоставки за различни видове травматизъм. Само в най-голямата фирма у нас – „Арсенал“ АД, работят 10 000 човека, част от тях в специализирано производство с висок риск от трудови злополуки. Подобни предприятия са базирани и в Мъглиж.
В непосредствена близост до Казанлък се намират два от най-натоварените старопланински проходи – Шипка и Прохода на Републиката, които често стават арена на пътно-транспортни произшествия. Казанлък и регионът залагат изключително много на туризма и особено на балнеолечението – примери за това са Казанлъшките минерални бани и Павел баня. Това означава, че освен обичайното население на 5-те общини, които обслужва, МБАЛ „Христо Стамболски“ се ангажира и с туристите в региона.
Не на последно място болницата в Казанлък е база за обучение на лекари-специализанти в различни области и обявяването ѝ за стратегическа ще даде възможност за развитие на младите лекари и медицински специалисти, както и стимул да останат тук.
Вчера стана ясно, че в класацията „Лекар на 2024 г.“ за Стара Загора и областта в категорията за млад лекар отличието „Ти си нашето бъдеще“ е връчено на д-р Ванеса Пиличева – Хаджиева, работеща в казанлъшката болница. Тя е сред първите лекари, доброволно включили се в денонощния график на сформираното преди 4 години ковид-отделение в болницата.