Тръмп поиска Газа за морски курорт
Идеята на стопанина на Белия дом шокира международната общност
/ брой: 24
Президентът Доналд Тръмп шокира международната общност с изказването си, че САЩ може да поемат контрола върху опустошената от война Ивица Газа и тя да бъде превърната в морски курорт - "Ривиера на Близкия изток", след като палестинците бъдат заселени другаде. Изявлението дойде след среща с израелския премиер Бенямин Нетаняху.
"Ще разработим района, ще създадем хиляди и хиляди работни места и това ще бъде нещо, с което целият Близък изток ще може много да се гордее", добави Тръмп.
Нетаняху отговори, че неговият домакин "мисли нестандартно и има свежи идеи", като демонстрира "готовност да пробие конвенционалното мислене".
Изявлението на американския президент предизвика остри реакции по света и в страната.
Висшият представител на палестинското ислямистко движение "Хамас" Сами Абу Зухри каза, че коментарите на Тръмп са „смешни и абсурдни“. „Идеи от този вид могат да възпламенят региона“, добави той.
Саудитска Арабия отхвърля всички опити за разселване на палестинци от земите им, се посочва в изявление на саудитското МВнР. Рияд няма да установи отношения с Израел без създаването на палестинска държава, заявиха от ведомството.
Сенаторът от Демократическата партия Крис ван Холън коментира, че предложението да „изгони 2 милиона палестинци от Газа и да поеме „собствеността“ със сила е просто другото име на етническо прочистване“.
Великобритания изрази несъгласие с евентуално изселване. Франция осъди всяко насилствено преселване, определяйки го като "сериозно нарушение на международното право, атака срещу законните стремежи на палестинците". Испания заяви, че "Газа е земята на палестинците от Газа и те трябва да останат в Газа".
Палестинският президент Махмуд Абас бе категоричен, че "палестинците няма да се откажат от своята земя, права и свещени места и че Ивицата Газа е неразделна част от земята на държавата Палестина, заедно със Западния бряг и Източен Ерусалим".
Иран обяви, че "не е съгласен с никакво разселване на палестинци".
Русия потвърди подкрепата си за решението с две държави. Китай призова за "прекратяване на огъня и възобновяване на политическите преговори за две държави".
Турция нарече изявлението на Тръмп "неприемливо" и предупреди, че "всички планове, оставящи палестинците "извън уравнението", биха довели до още конфликти".
Междувременно специалният пратеник на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф съобщи, че заложеният в споразумението за прекратяване на огъня график, предвиждащ времева рамка от 3-5 години за възстановяването на Газа, не е осъществим следвоенен план за опустошената от войната територия.