06 Ноември 2024сряда10:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка БТА

РСМ гласи закриване на смесената комисия

Историците от Скопие не отстоявали националните интереси на македонския народ

/ брой: 164

автор:Дума

visibility 2378

Премиерът на РСМ Християн Мицкоски заяви, че съвсем скоро ще има персонална промяна в съвместната македонско-българска комисия по исторически и образователни въпроси, без да даде подробности, предаде МИА. Според него сегашната комисия не е "оправдала очакванията и не е защитник на националните интереси на македонския народ".
"Не, няма политическа предпоставка. Нормално е ново правителство, новите хора, които управляват новото правителство, да искат кадрови смени. Не виждам какво страшно има тук. Лично аз, ако ме питате, смятам, че сегашната смесена комисия абсолютно не оправда очакванията и не беше защитник на националните интереси на македонския народ, коментира Мицкоски.
Съвместната македонско-българска комисия по исторически и образователни въпроси е създадена в резултат на подписания на 1 август 2017 г. Договор за добросъседство между Северна Македония и България
Комисията е съставена от историци и преподаватели от двете страни, а македонският екип се ръководи от академик д-р Драги Георгиев, член на МАНУ (Македонска академия на науките) и професор в Института за национална история (ИНИ) в Скопие.
През март т.г. агенция БГНЕС се позова на академик Драги Георгиев, който посочи, че към онзи момент комисията обсъждала македонските учебници за седми клас и българските учебници за шести клас. Няма информация да е взела решения.
"Тяхната комисия доста твърдо и отчаяно защитава македонистките позиции. Само Мицкоски може да даде разяснение защо е взел това решение. В Комисията срещу себе си имаме добре подготвени, ерудирани северномакедонски учени, които съвсем съзнателно защитават ненаучни тези. Това е стъпка на Мицкоски да суспендира работата на Комисията въобще, да я ликвидира“, коментира пред БГНЕС проф. Кирил Топалов от българската част на комисията.

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 211

Таксиметрови шофьори плашат с протести

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 211

Повече фалшиво сирене произведено у нас

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 211

Мая Санду преизбрана за президент на Молдова

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 211

Русия обстреля райони с украински българи

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 211

Наземна операция на Израел в Сирия

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 211

Камала Харис води в анкета на гласували

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 211

Трошенето продължава

автор:Евгени Гаврилов

visibility 709

/ брой: 211

Вотът с "трите К"

visibility 649

/ брой: 211

И пак вечният въпрос: Какво да се прави

автор:Анко Иванов

visibility 707

/ брой: 211

Една реплика на г-н Пламен Орешарски

автор:Георги Пирински

visibility 606

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ