В МВР подценили нивото на агресия
/ брой: 170
Очаквахме ескалация на напрежението, но не очаквахме нивото на агресия да достигне такива нива, заяви министърът на вътрешните работи след заседанието на кабинета вчера. Изявлението на Цветлин Йовчев бе във връзка с кризисната ситуация около НС, започнала на 40-ия ден от протестите. Сред протестиращите имаше провокатори, категоричен бе той, позовавайки се и на участници във всекидневните протести. "Определено можем да кажем, че имаше лица, които бяха мотивирани за предизвикване на напрежение".
Йовчев заяви, че той наредил извеждането на министри, депутати и администрация с автобуса, но не коментира кой е предложил този план. Не очаквал обаче да се стигне дотам, автобус с български граждани да бъде атакуван с павета. Дали е било грешка, е въпрос на анализ, каза той - "ескалация на напрежението щеше да има и при опит на по-късен етап да бъдат изведени депутатите от сградата на парламента".
Сред хората има усещане за несправедливост, голяма част от българските граждани са без представителство в парламента, каза Йовчев. Според него било грешка да се насрочват заседания на три комисии в сградата на НС след 17 ч. Народни представители, министри, журналисти, служители от администрацията на НС не можеха да се придвижват свободно, защото бяха нарушени конституционните им права, възмути се Йовчев. Той определи случилото се като абсолютно недопустимо за демократична държава и общество.
"Хвърчаха големи камъни и павета срещу народните представители. Човек можеше да бъде убит". Ще се намери подходящият начин за разрешаване на тази криза, защото тези протести, както и протестите през февруари, са само индикатор и проявление на наличието на такава криза, посочи министърът. "Отговорността на всички институции, на парламентарно и извънпарламентарно представените партии е много голяма". Системен подход, активен политически диалог, широк обществен консенсус и план, в който както протестиращите, така и останалите граждани трябва да видят ясен път за разрешаване на проблемите си. По този начин, според вътрешния министър, може да се излезе от създалата се ситуация, която не е оставка на правитеството.
Полицията не е имала поставена задача, нито се е държала агресивно спрямо протестиращите. "В много по-голяма степен полицията беше обект на агресия. Ако позволяваме органите на реда да бъдат обект на агресия и насилие от страна на когото и да било, без да поставяме въпроса за неговата отговорност, ще бъде голяма грешка, това е стъпка към рушене на институциите", категоричен бе министърът. Според Цветлин Йовчев полицията не се намесвала остро при прояви на вандализъм и рушене на имущество, за да предпази хората от по-сериозни случаи на насилие.