05 Ноември 2024вторник18:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

АТАНАС МЕРДЖАНОВ:

С гол физкултурен ентусиазъм престъпност не се бори

Властта се опитва да използва професионалистите с морал за нечисти, партийно-политически цели, твърди депутатът от Коалиция за България

/ брой: 21

автор:Лилия Томова

visibility 2256

Атанас МЕРДЖАНОВ е роден на 3 септември 1963 г. в Елхово. Завършил е социология, народен представител е от Коалиция за България от 31-и Ямболски избирателен район. Бил е депутат и в 38-ото, и в 39-ото НС. Сега е член на комисиите по външна политика и отбрана и по вътрешна сигурност и обществен ред в НС.

- След така смешно-"успешния" вот на доверие, поискан от премиера, дали не се обезсмисля предстоящото искане на недоверие, което ще инициират социалистите, г-н Мерджанов?
- Ни най-малко не се обезсмисля, даже напротив. Категорично искам да подчертая, че поисканият от Бойко Борисов вот на доверие не само показа, а и доказа несъстоятелността на политиката, която кабинетът, министрите съвсем несръчно се опитаха да защитят в пленарна зала. Най-важният въпрос пред гражданите и обществото ни обаче е въпросът за демокрацията, свързан с въпросите за полицейщината в държавата, за покровителството над контрабандата. А най-голямото "излишество" на кабинета "Борисов" е неговото вице, вътрешният министър Цветанов, който с противозаконните, антиконституционните си действия допълнително налива масло в огъня - и в изострянето на обществените отношения, а и в наслагването на омраза. Нещо, с което българското общество се беше като че ли простило още преди десет години. Като към това най-голямо зло прибавим и битката, която съвсем целенасочено и съвсем съзнателно се води с духовността... Няма смисъл да изреждаме непочтеното, меко казано, отношение на властта към такива светини като Софийския университет "Св. Климент Охридски", към БАН, към българската култура. Това показва, че вот на недоверие е не само необходим, ами е много даже необходим. А кабинетът Борисов, ако желае да управлява благодарение на доверието, което получи преди година и половина, час по-скоро трябва да направи драстични промени. В противен случай - да си ходи час по-скоро!
- Стана ли ясно и ще ни каже ли някой не дали са "манипулирани" записите с ходатайствата на властта, а дали властимащите са говорили това, което чухме?
- За никаква манипулация не може да става и дума. Витиеватите определения на прокуратурата само увреждат нейния авторитет и престиж. Крайно време е всяка от институциите в държавата да се държи на висотата на своите отговорности, на своето положение и да дава ясни, точни и конкретни отговори пред българските граждани. По всичко личи, че кабинетът Борисов и сигналите, които поднася на обществото, са далеч от очакванията. Смятам, че в скоро време ще лъснат в истинския си вид и голяма част от социологическите заблуди, които се натрапват, особено в последните 5-6 месеца. Защото не само че пада рейтингът и на Борисов, и на кабинета му, но си мисля дори, че и изборите през есента няма да дадат поне някакъв тласък за оправяне на състоянието на обществото.
- Не е ли пределно ясно, че властта употребява и МВР, и ДАНС за свои си нужди? Има ли противодействие за подобна употреба?
- За съжаление този извод се наложи още щом властта закри Бюрото за контрол над СРС-тата, създадено от предишния парламент. С този първоначален акт се предпостави реалността, която, както всички се убеждаваме, налага силов, тоталитарен метод на управление. А репресивните органи - и МВР, и ДАНС, биват използвани, като се опитват да подчинят и прокуратурата, и съдебната система, като вървят към въвеждането на едноличен режим. Слава Богу, засега все още не са успели... Но това прави впечатление и на европейските институции, и на европейските наблюдатели. Ще бъде много даже любопитно как вътрешният министър Цветанов след поредицата от гафове, които направи, включително и на европейски терен, ще им даде задоволителен и правдоподобен отговор на въпросите за използването на СРС-тата. Защото този човек упорито твърди, че всичко, направено от него и от ведомството му, е законно. Аз пък си мисля обаче, че именно той злепоставя, и то изключително много, сериозните професионалисти в МВР. Не бива да се забравя, че колкото и да са хулени, представителите на МВР са запазили до голяма степен не само своя професионализъм, а и морала си. Друг е въпросът с какви политически мераци и амбиции, непрофесионално подплатени, се опитват да ги използват за нечисти, партийно-политически цели.
- Броят на СРС-тата, поискани от ДАНС или от прокуратурата, но пак чрез ДАНС, от 2008-а до края на 2010-а се е увеличил почти 4 пъти, което си е 400 процента. Това нормална практика ли е в страните от Евросъюза например, а и по другия бял свят?
- Не само че четирикратно увеличеният брой на използваните средства не е нормален за страна, членка на Европейския съюз, но това особено тревожи и поражда негодуванието, а и протеста на нашите европейски партньори, на европейските представители. Така че се очаква дебат в Европарламента и ще бъде много унизително и много изобличаващо тъкмо България да дава отговор на този така непримирим за западноевропейците въпрос. Трябва съвсем директно и настойчиво да бъдат отправени въпросите към вътрешния министър, към министър-председателя, защото не някой друг, а тъкмо те трябваше да наложат строги законови правила за незлоупотреба с тези изкушения, казано най-общо и най-честно.
- "Нашата полиция" вместо да ни пази, например от битовата престъпност, всъщност ни следи. Има ли ясни критерии кой я контролира?
- Битовата престъпност не само че не намалява, напротив - тя се чувства доста комфортно и доста уютно на фона на шумните публични скандали, с които вътрешният министър убеждава обществото и българските граждани, че се е преборил с корупцията. Това обаче е "на уж", то е една лъжа, за която всички вече сме наясно и нямаме никакви съмнения. Само с гол физкултурен ентусиазъм престъпност не се бори.
- Дали сте чували за друга държава, в която силов, вътрешен министър, да се произнася като съд и прокуратура едновременно?
- Това е липса на всякакви дори белези на цивилизационност. И е присъщо на хора, които са чели сравнително малко книжки и са с доста изострена амбициозност. Която обаче вреди на обществените отношения, вреди на гражданите най-вече. Става дума всъщност и за амбициозност, и за зависимост, и за много тежка форма на комплекси. Така че е крайно време социалните и политическите психолози да се произнесат категорично по въпроса. Ясно е, че кабинетът на Борисов навлиза в много трудна фаза - въпреки опроверженията на земеделския министър цените на олиото и брашното се увеличават, цената на хляба расте, а това е доказателство за страх, даже за паника на пазара. Доказателство е и за невъзможността правителството да се справи с икономическата и социалната ситуация. А и за реформи само се говори, но те не се вършат, пък и отношението при реализацията на големите трансгранични проекти, свързани с Русия, е колебливо. Така че е ясно - това правителство е под строга външнополитическа зависимост, което не е добре за държавата ни... От друга страна, отхвърляйки ветото на президента над изборния кодекс, мнозинството в парламента за пореден път и показа, и доказа, че не зачита мнението на гражданите, на извънпарламентарната и на представената в парламента опозиция. Така че няма съмнение - предстоящите избори ще са белязани от купуването на гласове и от огромна конфронтация. От което страната ни не само не печели, а дори много губи.
 

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 211

Таксиметрови шофьори плашат с протести

автор:Дума

visibility 546

/ брой: 211

Повече фалшиво сирене произведено у нас

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 211

Мая Санду преизбрана за президент на Молдова

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 211

Русия обстреля райони с украински българи

автор:Дума

visibility 544

/ брой: 211

Наземна операция на Израел в Сирия

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 211

Камала Харис води в анкета на гласували

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 211

Трошенето продължава

автор:Евгени Гаврилов

visibility 599

/ брой: 211

Вотът с "трите К"

visibility 534

/ брой: 211

И пак вечният въпрос: Какво да се прави

автор:Анко Иванов

visibility 595

/ брой: 211

Една реплика на г-н Пламен Орешарски

автор:Георги Пирински

visibility 502

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ