Кабинетът прие актуализация на бюджета, внасят го в НС
Дефицитът ще се увеличи с 493,4 млн. лв. - от 1,3 на 2 на сто от БВП, без да наруши фискалната дисциплина, категоричен е финансовият министър
/ брой: 168
Министерският съвет прие на извънредно заседание актуализация на държавния бюджет за 2013 г. Не укротяваме протестите с актуализацията, а следваме политиките в програмата на правителството, посочи финансовият министър. Днес (понеделник-б.а.) внасяме бюджета в парламента с готовността да мине на първо четене още тази седмица, заяви Петър Чобанов след заседанието на кабинета.
До края на брифинга протестиращите пред сградата на МС се бяха разотишли. Близо два часа те викаха "Оставка!" и надуваха вувузели, предвождани от известни пиар експертки, обслужващи новата "Антиправителствена информационна служба".
Актуализацията на бюджета за 2013 г. се наложи по обективни причини, за да се прекратят практики от фискалната политика на ГЕРБ, обяви Чобанов. С изчерпване на фискални резерви, липса на политики за растеж, недофинансиране на отделни сектори, отсъствие на дългосрочна инвестиционна политика, задълбочила проблемите във всички сектори - обясни министърът финансовите похвати на кабинета "Борисов". Ниският дефицит, често на касова основа, беше превърнат в самоцел, без да се преценява дали системите са готови да посрещнат "рязане", а разходите бяха пренасочени за следващата година, припомни Чобанов.
Поправката на бюджета за настоящата година не предвижда ръст на минималната работна заплата. Финансовият министър уточни, че за това тепърва ще се водят разговори в Националния съвет за тристранно сътрудничество, в който ще се търси консенсус по темата. Чобанов изтъкна, че увеличаването й генерира по-големи бюджетни приходи, но трябва да се отчете и възможността за ръст на безработицата по тази причина.
Предупреждавайки, че не иска да звучи йезуитски, финансовият министър изрази надежда кабинетът да намери резерви, с които да посрещне нуждите на пенсионерите и да даде коледни добавки. Към момента не се вижда такава възможност, каза Чобанов откровено.
Половин час преди заседанието на МС бе насрочено заседание на НСТС, който също трябваше да обсъди предлаганите бюджетни политики. Представителите на кабинета са разговаряли само със синдикалисти, защото работодателите чакат да отпадне и на второ четене т.нар. "поправка Янев", разширила кръга на подаващите имуществени декларации.
Чобанов увери, че представители на работодателските организации са били запознати миналата седмица с актуализацията на бюджета. Актуализация на бюджета на НЗОК не се предвижда, преди да се анализират възможностите за оптимизация, така че Касата да се вмести в параметрите, гласувани от предишния парламент, посочи финансовият министър.
Редакцията на бюджета предвижда емитиране на нов дълг от 1 млрд. лв., който да служи като буфер в бюджета. Все още се проучват най-добрите възможности за емитиране на дълг, уточни Чобанов, и допълни, че няма да бъде надскочен заложеният максимален размер на държавния дълг към края на годината от 14,6 млрд. лв. Бюджетният дефицит ще се увеличи от 1,3 на 2% от БВП, обясни министърът. "Промяната по никакъв начин не нарушава фискалната дисциплина и е в рамките на критериите на Маастрихт. Ние ще останем сред страните от ЕС с нисък бюджетен дефицит", увери Чобанов.
Факти
*Фискалният резерв беше намален с 4 млрд. лв. през последните четири години, а още толкова беше дългът, който правителството на Бойко Борисов взе.
*От въведения в края на 2012 г. данък върху лихвите върху банковите депозити са събрани до края на май само 29 млн. лева и прогнозираните приходи от 132 млн. лева няма да бъдат достигнати.
*Приходите са надценени на етапа на планиране, липсват буфери. Затова служебното правителство прие през март актуализация на макрорамката - очакванията за БВП бяха намалени с 1,5 млрд. лв.
*Конкретен пример за недобре разчетени данъци е данъкът върху за лихвите. Там ще има неизпълнение от 60-70 млн. лв. до края на 2013 г.