Сцена
За майсторите, любовта и изкуството
Тази история за демоничната война на двама мъже и убийството, което извършват, е моята история, признава режисьорът Петринел Гочев
/ брой: 34
Една от вечно прекрасните истории за майстори, любов, изкуство, красота и гибел отново е на сцената на Народния театър. Пиесата на Рачо Стоянов "Майстори" несъмнено е един от поетичните бисери в българската драматургия, а също и вероятно най-играната и популярна българска драма.
Първият вариант на "Майстори" Рачо Стоянов написва през 1921 г. и пиесата има четири действия. По-късно по съвет на свои приятели той я преработва, вече в пет действия и я представя в конкурса на Министерството на просвещението за поощряване на родната литература и изкуство. Членовете на комисията обаче така и не забелязват качествата на пиесата и тя потъва в архивите. Пет години по-късно, благодарение на интереса и любопитството към българската драматургия на главния режисьор на театъра Николай О. Масалитинов, "Майстори" е открита почти случайно и на 14 септември 1927 г. сезонът на Народния театър се открива с "Майстори", постановка на Н. О. Масалитинов. А трите главни роли - Живко, Найден и Милкана, са поверени на едни от най-изявените актьори от трупата на театъра - Владимир Трандафилов, Георги Стаматов и Петя Герганова. Историята разказва, че успехът и на пиесата, и на постановката е изключителен, Рачо Стоянов за една нощ се превръща в литературна звезда, а пиесата - в литературна сензация. Така се ражда легендата около една пиеса, която благодарение на "своята простота и завършена рамка затваря жизнено значително съдържание и няколко образа, схванати в тяхната дълбока българска същина", както пише критикът Васил Пундев след премиерата. И започва дългият и плодотворен живот на "Майстори" на българска сцена, а и на сцените в Москва (в паметната постановка на Вили Цанков в театър "Современник"), Загреб, Белград и Прага.
Сега, след 90 години, съвременната сценична версия на "Майстори" е направил режисьорът Петринел Гочев, който признава: "Животът ми даде дни на буйство и дни на покой, животът ме хвърли и в огъня на ревността, и в спазмите на завистта, но и ми подари съкровените величествени моменти да видя как под ръката ми излиза образ като изписан с божия дъх! Ако ме попитат: "Защо избра днес тази пиеса?", отговарям на всички: "Това е моята история!" Всеки един от нейните герои живя в мен с цялата си болка, страдание, низост и подлост, както и с непоносимото величие на любовта си." В неговата визия историята на Милкана, Найден и Живко е изживяна, изстрадана и пресъздадена от Гергана Змийчарова, Иван Юруков и Зафир Раджаб в сценичната среда и костюмите на Юлиана Войкова-Найман и с музиката на Стоян Руменин.
Стоян Пепеланов, Виктория Колева, Зафир Раджаб, Иван Юруков, Гергана Змийчарова, Емил Марков, Васил Драганов и Марин Янев в сцена от спектакъла
Гергана Змийчарова в ролята на Милкана
Иван Юруков и Гергана Змийчарова
Иван Юруков и Зафир Раджаб
Снимки Божидар Марков