11 Септември 2024сряда15:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Колонката на Велизар Енчев

Войната с БПЦ

/ брой: 100

автор:Велизар Енчев

visibility 2303

Преди 48 часа от Скопие дойде църковна новина с български адрес, която не изненадва, но и не радва.
На съвместната литургия на сръбския патриарх Порфирий и архиепископ Стефан - глава на Македонската православна църква (МПЦ), Сръбската православна църква (СПЦ) призна автокефалността на македонската си посестрима. Решението на СПЦ, която е църква-майка на МПЦ след двете балкански войни през XX век, ще се предложи за одобрение от Вселенската патриаршия.
Скандалното тук е, че сръбският патриарх добави към името на македонската църква още едно име - "Охридска архиепископия". С този акт, извършен в скопския храм "Св. Климент Охридски", Белград и Скопие присвояват българската Охридска архиепископия - наименование на православната ни църква отпреди десет века.
Тази новина трябваше да се очаква, след като на 9 май т.г. Вселенската патриаршия в Истанбул призна за канонична, под името "Охридска православната църква в Северна Македония", църквата, която през 1967 г. се отдели от СПЦ. Преди 55 години сръбските владици не приеха този акт и македонската църква попадна в схизма.
Какъв е проблемът за Българската православна църква в този казус?    
Член Първи (ал. 3) от Устава на Българската православна църква гласи: "Самоуправляващата се Българска православна църква - Българска Патриаршия е правоприемник на Плисковската архиепископия, Преславската патриаршия, Охридската архиепископия, Търновската патриаршия и Българската екзархия. Тя е единна и неделима"...
Няма никакво съмнение - сръбско-македонската църковна служба в Скопие е посегателство към конституцията и устоите на Българската православна църква, защото оспорва българския характер на Охридската архиепископия през вековете. Даването на автокефалия на МПЦ под името "Македонска православна църква - Охридска Архиепископия" легитимира историческия фалшификат, че МПЦ е наследник на Охридската архиепископия.
По своята същност МПЦ е югославска институция, присвояваща българското културно-историческо и църковно наследство. И ако Вселенският патриарх Вартоломей признае Македонската православна църква с добавката "Охридска архиепископия", това ще е триумф на македонизма.
Провокацията на сръбския патриарх не е прецедент. В Западните покрайнини вече 100 години тече сърбизация както на българското малцинство, така и на църковните обреди. СПЦ отказва на българите в Сърбия църковно богослужение на родния им език. В българските храмове сръбски свещеници служат на сръбски език, което е христоматиен пример за църковна асимилация. През 2013 г. български депутати сезираха Комитета на министрите на Съвета на Европа по въпроса, но реакция няма.
Всъщност "реакция" има - откритият натиск на Европейската комисия да одобрим влизането на македонизма в ЕС.
Затова се питам: България ли е пълноправен член на Европейския съюз или толерираните от еврокомисарите Скопие и Белград?

България изпревари Полша в търговията с Китай

автор:Таня Глухчева

visibility 303

/ брой: 173

Искаме пари от резерва на ЕС заради сушата и пожарите

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 173

Шенген по въздух и вода удари визите за туристи

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 173

Спад в заводското производство за 19-и пореден месец

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 173

Война на дронове между Русия и Украйна

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 173

Германия върна граничния контрол

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 173

Висши военни в САЩ подкрепиха Харис

автор:Дума

visibility 276

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 173

Левица към бъдещето

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 173

По пътя на просветата

автор:Барбара Пейчинова

visibility 364

/ брой: 173

Лоша диагноза

автор:Мая Йовановска

visibility 498

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ