Сергей Станишев:
От 1 октомври може да започне строежът на АЕЦ "Белене"
След 2015 г. ще внасяме ток от Турция по високи пазарни цени, прогнозира соцлидерът
/ брой: 143
Проектът за АЕЦ "Белене" в момента все още е в приемливите за изпълнение срокове. Това заяви в Плевен лидерът на БСП Сергей Станишев, попитан има ли забавяне във времето за строеж на централата. Голямото предимство на такава АЕЦ е, че от всички проекти в нашия регион той е технологично най-напред и от 1 октомври може да започне изграждането на самата централа, заяви Станишев. АЕЦ "Белене" е изключително икономически изгодна, защото за 60 години експлоатация ще донесе печалба от 8.4 милиарда евро, 140 милиона евро годишно, посочи Станишев. По думите му произвежданата енергия ще бъде с най-ниска цена в сравнение с тази от Чехия, САЩ и Финландия.
Какво е бъдещето на атомната енергетика е въпросът, който сега възниква естествено. Именно затова в предишния мандат коментирахме проекта "Белене" като стратегически важен - не руски, не германски, а проект, важен за нашата страна. Това каза лидерът на БСП на среща с местния бизнес и обществеността в Плевенска област.
"През последните десетилетия България целенасочено развиваше ядрената енергетика като основа на своята енергийна независимост, като сериозен принос към конкурентоспособността на бизнеса и като способност на България да се развива като високотехнологична държава. Защото изграждането и съществуването на атомна централа означава поддържането на високо ниво на инженерни кадри, формиране на специалисти", посочи Сергей Станишев.
В момента функционират само два блока на АЕЦ "Козлодуй" и втората половина на това десетилетие експлоатационният им срок изтича, напомни бившият премиер. Какво правим след това, попита риторично Станишев. Той припомни споразумението с ЕС до 2020 г. да намалим емисиите на въглеродния двуокис с 20 на сто. За произвежданите емисии ще се плаща допълнително, така токът ще поскъпне значително, изтъкна той.
България традиционно е износител на ток и в момента изнасяме значителни количества, които носят големи приходи в бюджета. Ако стане факт намерението на правителството да замрази проекта, перспективата е след 2015 г. да внасяме ток от Турция или от други страни по пазарни цени, много по-високи от тези на българското производство, добави Станишев.
Бившият премиер припомни, че се е срещал много пъти с представителите на германската RWE и те не са поставяли въпроса за излизане от проекта. Винаги е подчертавано, че проектът е икономически изгоден и виждат в него добра търговска перспектива. RWE се отказа от проекта през октомври м. г., припомни Станишев. Според соцлидера пари могат да се намерят на международните пазари, но за това е нужна политически ясна позиция.
"В позицията на България няма аргументи. Не се казва защо правителството отива към замразяване на проекта АЕЦ "Белене". Без обяснения това води до извода, че се обслужват външни икономически интереси", заяви Станишев. Това работи в полза на Турция, която вече е подписала с Русия договор за строителството на 4 атомни реактора, подчерта соцлидерът.