09 Ноември 2024събота20:54 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

За цената на прегледа

/ брой: 62

автор:Аида Паникян

visibility 4291

Преди 35 години българите имахме планово стопанство. Не ни харесваше и искахме пазарна икономика. Днес и тя не ни харесва - бърка прекалено много и твърде дълбоко в джоба ни. Но си я имаме и сме "като другите". Единственото, което ни отличава от "другите", са доходите ни.
Мнозина бяха шокирани, а други - дори скандализирани от журналистическо проучване, според което цените на лекарските прегледи без направление станали почти двойно на тези с направление. Щом пазарът определя цените, едва ли има място за възмущение. Лекарите (или поне огромната част от тях) ни връщат към най-важното - здравето, а често благодарение на тях, живеем втори живот. Така че, колкото и да струва трудът им, той си струва.  
Възмутително е доплащането на медицински услуги, лекарства, медицински изделия от здравноосигурените. "Другите" от ЕС доплащат 15 до 20%, а българите - средно между 35 и 45% (според различни проучвания!), въпреки че преди това изрядно са си внесли здравните осигуровки. Някой може да предложи да се повиши вноската, но какви са гаранциите, че качеството на медицинските услуги ще се подобри? Ако лекарят ти помогне да оздравееш, няма дори да се сетиш, че си му платил 200 лева, но ако продължаваш да се влошаваш, и 20-те лева, които си му дал, ти се струват като цяло състояние.
Възмутително е, че България харчи около 8,5% от БВП (заедно с доплащанията от пациентите) за здраве, но българинът живее средно с 8-10 години по-малко от връстниците си в ЕС. У нас за профилактика говорят само медиците, но управниците все я оставят някъде в тъмните ъгли на бюджета. България е сред водещите в ЕС страни по смъртност от заболявания на кръвообращението, рак, КОВИД и прочее.
Възмутително е, че България е страната с най-ниски доходи. Онези, които се подписват на минимална заплата от 933 лв., всъщност вземат 724 лв. А със 724 лв. човек трудно може да си плати преглед за 70-100 или повече лева. Всеки трети пенсионер преживява с минималните 523,04 лв.
Затова, дори да посинеят гърдите на управниците ни, че били повишили доходите на хората, ще бъде напразно.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ