За труда на медиците
/ брой: 247
Аида ПАНИКЯН
Една новина заглушава проблем, който съществува от години. И ще съществува още дълго. Новината, че Българският лекарски съюз иска оставката на управителя на НЗОК.
Какво ще се случи, когато един шеф бъде сменен с друг? Не е ясно. Какво ще последва при такава смяна, ако правилата и системата продължават да са същите? Управителят на НЗОК се избира от народните представители. Дали на настоящото Народно събрание му е до това, след като нехае за предложението лекарствата на децата да се плащат от държавата? Дали народното представителство, което дни наред не се разбра кого да избере за първи сред равните, ще се разбере кой да ръководи касата? Смяната ще подобри ли условията на труд и заплащането на лекари, сестри, акушерки, лаборанти, санитари? Ще подобри ли качеството на работата им? Ще подобри ли здравето на нацията?
Да, преговорите за рамков договор зациклиха.
В Министерството на здравеопазването бе сформирана работна група с цел остойностяване на лекарския труд. И?
В началото на декември служебният министър на здравеопазването обяви, че на 17 декември, събота, ще бъде представен пред съсловните организации проектът на наредбата за остойностяване труда на лекарите и на медицинските сестри, който бил готов! Два дни по-късно Лекарският съюз представи пред журналисти предложението си за модел на мотивационно възнаграждение на лекарския персонал. Ще се вземат предвид определени критерии като региона, в който се работи, специалността, натрупания професионален опит и пр. Само дето така нареченото продължаващо обучение не е задължително.
Клиничните пътеки единствено са критерий за възнагражденията на работещите в болница медици. Докато този псевдокритерий действа, едва ли ще има реално удовлетворение от медицински труд. Но лекари и сестри работят въпреки системата.
Общински болници се гърчат в безпаричие. Варненският тубдиспансер е пред затваряне. Цели региони са без лекар, в цели специалности "най-младите" лекари и сестри са над 50-годишни. Цели общини са без аптека. Мине се, не мине жизненоважни лекарства липсват в аптеките. КОВИД-19 бълва нови варианти. Грипът ни завладява, канейки се да е по-жесток и от КОВИД-а. Варицела и морбили се връщат триумфално, за да заемат мястото си сред инфекциозните болести. Разчитаме на капачки, дарения и "Българската Коледа" за лечение на децата ни.