Тъжни отговори
/ брой: 174
Аида Паникян
Да отчитаме, че донорството на органи у нас е недоносче, би било кощунство към българската медицина и българските медици.
1956 г. - първа успешна трансплантация на роговица
1968 г. - първа успешна детска бъбречна трансплантация
1969 г. - първа успешна бъбречна трансплантация на възрастен
1986 г. - първа в Източна Европа, Испания и Португалия успешна сърдечна трансплантация...
С това начало на присаждането на органи в България може да се гордеем!
Но дотук с гордостта, защото днес България е последна в ЕС и няма надежда скоро да се отлепи от дъното. Присаждането на органи е рутинна операция на много места по света, но в България обикновено е новина. Имаме си и отлични трансплантолози, и апаратура, и оборудване, и съвременно законодателство. Всичко е като по учебник и въпреки това всеки месец отчитаме, че средно около 1000 души у нас имат спешна нужда от животоспасяващата операция. Какво не достига? Каза се, че българинът не е петимен да дарява органи, но 2014 и 2015 г. опровергаха тази мантра. Сега се казва, че обществото не е достатъчно информирано.
Кой трябва го информира? Кой информира испанското или хърватското общество?
Колко души от листа на чакащите ще дочакат операция? Отговорът би бил много тъжен!
Статистиката е отчайваща - 1 от 3 българи заявява, че би станал донор, но 74% биха разчитали на трансплантация, ако здравето им го налага!
Протести на пациенти от време навреме разпалват властта, тя оповестява със скръбна физиономия старата статистика, цапва се по челото от ужас и току спретва някоя кампанийка. След нея - пак нищо!
И днес - сега, в поредната стратегия, четем тъжните факти, в това число и за липса на достатъчна информация на българските граждани относно необходимостта от човешка солидарност и насърчаване на донорството, както и оптимистичните обещания за бъдещо акцентиране на насърчаването на донорството, на осигуряването на финансиране на обучения за повишаване на квалификацията на персонала, инициативи за обединяване на усилията на институции, съсловни и неправителствени организации и прочее, и прочее.
Ами тогава - дайте да дадем!
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.