Пак ли закъсняваме?
/ брой: 123
Аида ПАНИКЯН
Неоспорим факт е, че КОВИД-19 дори не си е помислил да си отиде. Обмисля нови варианти, с които да умори и онези, които не успя.
Да, маските са препоръчителни, но няма ли глоба - кел файда от препоръката? Не избързахме ли със свалянето на маските? Да, Европа ги свали, но с 60-80 дори до 90% ваксинирани. Докато у нас са има-няма 1/3 от населението.
От 1 април личните лекари не дават направление за ПСР. Кой ще си позволи 70-80-100 лева за тест?
Починалите за 2 години и 3 месеца според официалната статистика 37 250 не са единствената следа от КОВИД-19.
Но да оставим "досадните" спомени с липсващите предпазни средства за медици, недостатъчните болнични легла, изтощените лекари и сестри, дефицитните лекарства и кислород, умиращите пред болницата... Да погледнем напред.
Готова ли е здравната система за новия шамар на КОВИД-19? А за пренебрегваната засега маймунска вариола? Ами за морбили? За грипа, който промени "графика" си заради КОВИД-19...
Дано този път експертите, чиито прогнози винаги досега са били точни, да грешат. Но надали.
Все още е загадка защо българинът, който по доходи иска да е като останалите европейци, така и не преодоля ината си и не се ваксинира... Като всички европейци, вместо държавата да унищожава ваксини, за които е платено с нашите данъци.
Комай юли се очертава като месеца за рекапитулация - как тестовете да станат отново достъпни, как хората да станат по-отговорни към здравето си и здравето на околните, каква да е държавната политика за превенция на КОВИД-19 и други опасни инфекциозни болести, как здравните власти да убедят хората да се предпазват, вместо да се разболяват и да хулят лекарите и сестрите. Комай е време и за инвентаризация - болнични легла, подсигурени с оборудване, апаратура и медицински екипи, лекарства, спешна мрежа и прочее неща, които знаят здравните власти.
Да, лятото е време за ваканция, но за болестите няма почивка. А заразите нямат нужда нито от виза, нито от международен паспорт, за да минават държавните граници.