Акцент
Намирането на работа не е лесна работа
Всеки пети безработен е до 29 години
/ брой: 154
Аида ПАНИКЯН
Млад, но без работа! Дали хората, които имат работа и по цял ден мрънкат колко им е тежко и трудно, колко е отвратителен шефът, колко са гадни клиентите, са се замисляли колко е мъчително майка ти всеки ден да ти дава по 4-5 лева за кафе и за автобусно билетче? Е, има и други ситуации - млад и без работа, но просто не ти се работи, защото тате ти е купил скъпа кола, пазаруваш си скъпи маркови дрехи и обувки, дават ти се пари за туй-онуй, които ти стигат и за "смъркане" или "боцване"...
Думата ни е за първата категория млади, които са убедени, че искат да работят, но намирането на работа е проблем по една или друга причина.
"Прави впечатление, че в последните години младите хора стават все по-амбицирани, целеустремени и знаят какво искат. Ще трябва да изпълняваме очакванията им за по-добри и по-атрактивни условия на труд, и за по-високи възнаграждения, защото те са нашето бъдеще. Понякога те не получават лесно шанс за работа.
Въпреки че българските работодатели напреднаха в разбиранията си за първа работа на младите хора, все още изискванията им относно стаж и опит са високи. Това не бива да демотивира младите, липсата на опит не винаги е недостатък", казва в интервю за ДУМА бившият социален министър Георги Гьоков.
По-добре сме от ЕС
Еврокомисията обяви 2022 г. за Европейска година на младежта.
Поредица от програми - национални и европейски, се опитват да преодолеят проблема. Но той не е само с български адрес.
По последни данни на Евростат през юни 2022 г. 2,546 млн. млади (под 25 г.) са без работа в ЕС, а равнището на младежката безработица е 13,6%. В сравнение с май 2022 г., младежката безработица се е увеличила с 59 хил. в ЕС, но в сравнение с юни 2021 г. е намаляла с 527 хил.
На фона на тази статистика в България нещата стоят значително по-добре - през юни младежката безработица е 11,6%, като без трудов ангажимент и регистрирани в бюрата по труда са около 15 хил. млади. През месеца над 3410 души до 29 г. са започнали работа, което е почти с 1000 повече от май.
Тревожно - стари проблеми
Редом с добрите тенденции, остават и старите проблеми. Уви! Те не са от компетентностите на МТСП или Агенцията по заетостта.
През юни над 49% от младите безработни са до 24 г., проблемът обаче е, че над 66% от тях (1108 души) са без квалификация. От започналите работа през юни младежи до 29 г. над 18% са били с основно образование, а 15% - с начално и по-ниско.
В края на миналата година бе обявено, че вследствие на пандемията от КОВИД-19 младежката заетост е намаляла с 9%. Всеизвестно е, че едни от най-уязвимите на пазара на труда са най-младите - заради възрастта си те трудно могат да "доказват" пред бъдещ работодател дълъг стаж, голям опит и умения. Безспорно в наши дни дигиталните умения са сред най-търсените (не че ако възрастен работник ги има, ще му ги признаят, но това е друг въпрос). Но неминуемо има и други възможности (освен уличната метла) за придобиване на полезен професионален опит от млади хора, защото пазарът на труда не се нуждае само от хора с висше образование, които в наши дни са в изобилие, но и от хора с технически умения. Според експертите, за да започне работа един млад човек, необходими са и т.нар. меки умения като работа в екип, носене на отговорност.
Пазарът на труда е зависим от множество фактори. Новорегистрираните безработни през юни са били 22 060, от които 21,6% са младежи до 29 г. - приблизително всеки пети е бил млад човек.
Образованието
Ако бабите ни учеха на погрешното "Учи, за да не работиш" (очевидно под "работа" са имали предвид тежък физически труд), ние учехме децата си "Учи, за да работиш". В този смисъл стистиката на Агенцията по заетостта за регистрираните към 30 юни безработни до 24 г. е много показателна. От 6619 млади (3691 са жени) с висше образование са 313. Със средно са 3402, като в това число са и 1510 със средно професионално. С основно образование са 1505, а с начално и по-ниско - 1399. Без специалност и професия са общо 4700 души, като от тях момичета са 2640.
Регистрираните безработни до 29 г. са 15 449, като без специалност и професия са 9690. Очевидно именно към тези млади хора трябва да е насочена и системата на образование, при това много преди младите да вземат каквато и да било диплома.
Субсидираната заетост - все пак решение
Пак през юни почти половината (48,7%) от устроените чрез бюрата по труда младежи са намерили трудов ангажимент в реалната икономика. Неприятната част от тази информация е, че през май са били 66,2%. В същото време се наблюдава почти двойно увеличение на устроените на субсидирани работни места. В структурата на активната политика най-голям е делът на включените лица в програми за заетост.
Какво предстои
Преодоляването на младежката безработица бе сред приоритетите на екипа на Георги Гьоков в МТСП. От години е известна Националната програма "Мелпомена", насочена към разкриване на работни места за подпомагане дейността на театрите. Тази година за първи път по нея е осигурена субсидирана заетост за кариерно начало на младежи до 29 г. в сферата на изкуството и културата. Създадена е нова Национална програма за осигуряване на заетост на младежи, завършили средно и висше образование в областта на културата, с бюджет над 1,2 млн. лв., с който се субсидира наемането на около 200 младежи за 6 месеца на пълен работен ден.
През новия програмен период по Програма "Развитие на човешките ресурси4 са заделени близо 1 млрд. и 600 млн. лв. само за младежи. Това се равнява на около 408 хил. работни места. Парите са предназначени предимно за мерки за включване на младите хора на пазара на труда, улесняване на прехода им от образование към заетост, осигуряване на стажове, обучение на работното място и субсидирана заетост. Част от парите ще послужат и за стимулиране на работодателите да наемат млади хора.
Това са малка част от усилията на МТСП да бъде преодоляна младежката безработица. Но е очевидно, че по този пункт е необходимо да се работи с подрастващите още в началните класове. А дали и това е достатъчно?
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.