Георги Гьоков: Минималната заплата нараства с 9,86%, а инфлацията е 17,8%
С какви аргументи е предложено най-ниското за страната възнаграждение, питат от БСП
/ брой: 2
Аида Паникян
"Сумата от 780 лв. за минимална заплата е ръст от 9,86% спрямо 710 лв., а инфлацията е 17,8% през 2022 г. С какви аргументи представихте този размер на заплатата и минималната часова ставка (4,72 лв.) пред социалните партньори", попита депутатът от БСП Георги Гьоков служебния министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров по време на блицконтрола в ресорната парламентарна комисия. Гьоков припомни, че от МТСП предлагаха първо 760 лв., после - 770 и накрая - 780 лв.
Проектът на МС за 760 лв. не е представян за обсъждане на тристранката, стана ясно от отговора на Лазаров. Той припомни, че в НСТС е обсъждана минимална заплата от 770 лв., което по думите му представлявало 50% от средната заплата за 2021 г. въз основа на краткосрочната статистика на разходите за труд и на инфлацията. Предложението се основава на завършен икономически период, каза Лазаров. По думите му това увеличение е 20% на годишна база, като инфлацията към момента на приемането й е 16,9% (ноември 2021 г. спрямо ноември 2022 г.), а натрупаната инфлация от началото на 2022 г. е 15,8%. Лазаров заяви, че МТСП възразило срещу предложението на бизнеса минималната заплата да е брутна, тъй като противоречи на КТ.
Отчитането на данни от 2021 г. е твърде отдалечено във времето и няма как в новия механизъм да бъде допуснат такъв далечен период, коментира председателят на парламентарната комисия Гьоков. Той е категоричен, че ръстът от 9,86% почти нищо не покрива от 17,8-процентната инфлация. "Не смятам, че това увеличение на минималната заплата отчита адекватността спрямо инфлацията на ръста на средната заплата. Нещо повече, предвиждахте в удължителния Закон за бюджета увеличение на пенсиите с 12% от юли, което е признание, че инфлацията през предходната година (2022 г.) е била поне 12%. Не мисля, че с този ръст от 9,86% отговорихте на обществените очаквания, както и на тези, които работят на минимална заплата. Не отговаряте и на заявките на МТСП за борба с бедността и неравенствата", заяви Гьоков.
Въпреки ръста на минималната заплата от 1 януари минималният осигурителен доход за земеделците, тютюнопроизвосителите и самоосигуряващите остава 710 лв., но за наетите от тях работници е 780 лв., поясни Лазаров в отговор на въпрос на Искрен Арабаджиев от "Продължаваме промяната".