03 Август 2026понеделник20:18 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Снимка БТА

Недоволни гонят Джани Инфантино от ФИФА

автор:Дума

visibility 253

Джани Инфантино може и да приключи с президентския пост на ФИФА. УЕФА е готова да поиска отстраняването на Джани Инфантино от президентския пост във ФИФА, ако той не подаде оставка доброволно, твърди британското издание "Телеграф". Според информацията всички 55 федерации, членуващи в УЕФА, възнамеряват да подкрепят вот на недоверие срещу швейцареца. До тази ситуация се стигна, след като Инфантино се отказа от намерението си да продаде дял от търговските права на Световното първенство на частни инвеститори.
Идеята на президента на ФИФА срещна сериозна съпротива не само от УЕФА, но и от Футболната конфедерация на Северна, Централна Америка и Карибите (КОНКАКАФ), Азиатската футболна конфедерация (АФК) и Южноамериканската футболна конфедерация (КОНМЕБОЛ).
Водещ натиск упражни най-богатата и най-влиятелната от регионалните конфедерации - УЕФА, която обяви бойкот на всички събития на ФИФА, докато предложението не бъде оттеглено. Вълната от недоволство обаче се удря пряко в Инфантино, който бе смятан за сигурен за четвърти пореден (и последен) мандат на изборите през март 2027 г. в Мароко.
В момента три от континенталните централи имат 136 от всички 211 гласа, което е близо 65% от всички. Швейцарецът ще се нуждае от мнозинство от 2/3 на първия тур или обикновено мнозинство на следващите турове от вота, за да удължи президентството си.
Ако УЕФА и най-големите критици на Инфантино трябва да минат по пътя на изборите, те ще трябва да намерят обединяващ лидер. Тъй като УЕФА е толкова силна в опозицията си срещу Инфантино, европейски кандидат може да срещне трудности да получи глобална подкрепа. Нужен е кандидат, който може да привлече подкрепата на онези страни от КОНКАКАФ, Африка и Азия, които може да са били лоялни на Инфантино, но биха могли да бъдат убедени да променят гласа си.
Най-вероятният кандидат изглежда е президентът на КОНКАКАФ Виктор Монталиани. Подобно на Инфантино, той е избран през 2016 г. с обещания за реформи в управлението. Бивш президент на Канадската футболна асоциация, Монталиани участва активно в подготовката и провеждането на Световното първенство през 2026 г. 

Петролът поевтинява, но горивата у нас тръгват нагоре

автор:Дума

visibility 312

Експерт: БАБХ е неспособна да се справи с шарката

автор:Дума

visibility 498

Половин София остава без топла вода

автор:Дума

visibility 566

Тръмп се превъплъти в Елвис Пресли и предизвика скандал

автор:Дума

visibility 252

Снимка на деня - 03.08.2026 г.

автор:Дума

visibility 187

Карикатура на деня - 03.08.2026 г.

автор:Дума

visibility 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ