14 Ноември 2025петък14:29 ч.

Снимка БТА

Кабинетът одобри бюджета за 2026 г.

Премиерът го определи като единствено възможния

/ брой: 214

автор:Дума

visibility 1099

Правителството одобри държавния бюджет, който така и не бе обсъден в Съвета за тристранно сътрудничество заради бойкота на работодателските организации. "Същественият въпрос е "възможен ли е друг бюджет?" и аз съм сигурен, че няма човек, който да каже, че при тази геополитическа, национално-политическа ситуация друг бюджет би бил възможен. Този бюджет е коалиционен", каза премиерът.
По повод критиките за липсата на реформи, особено в разходната част на бюджета, Желязков отбеляза, че подобен разговор трябва да се проведе в обстановка, когато има достатъчно време за обществено-политически дебат.
"2026 г. е времето, когато със социалните партньори ще говорим за реформи - в инвестиции, в пенсионния и здравния модел, в данъчно-осигурителния модел, както и в администрацията и тежестта на държавата", обяви премиерът.
"Ние не отричаме аргументите на когото и да е от участниците в социалния диалог, но искаме такива аргументи, които да могат да убедят обществото. Ако се правят реформи, дали обществото е готово да плати цената на тази болезненост на реформите? Защото винаги разходите на едно нещо са за сметка на друго нещо. Надеждите са този бюджет да стабилизира публичните финанси през 2026 г., за да можем да проведем дълго отлагания разговор", завърши премиерът.
Бюджетът за догодина предвижда увеличение на минималната заплата от 1 януари 2026 г. от 550,67 евро на 620,20 евро. Ще бъдат осъвременени и пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на предходната година, считано от 1 юли на съответната година по т.нар. швейцарско правило със 7,6%. Увеличава се размерът на обезщетението за отглеждане на дете до 2-годишна възраст от 398,81 евро на 460,17 евро за целия период до 2028 г. Според бюджета за догодина с 5% ще нараснат заплатите в обществения сектор.
Предвижда се продължаване на Инвестиционната програма за общински проекти, като общата максимална стойност на предвидените средства през 2026 г. по сключени споразумения за проекти по Приложение №3 към законопроекта за държавния бюджет за 2026 г., включително за проекти, които се възлагат и изпълняват от кметовете на райони в градовете с районно деление, е в размер до 920,3 млн. евро.

Кабинетът одобри бюджета за 2026 г.

автор:Дума

visibility 359

/ брой: 214

Тежките ремонти на магистралите приключват

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 214

България с най-голям спад на производството

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 214

Не се презапасявайте с гориво

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 214

Планираният бюджет на ЕС е най-големият

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 214

Безредици в мигрантски център до България

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 214

Киев удари със своя далекобойна ракета

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 214

Град като паркинг

автор:Александър Симов

visibility 310

/ брой: 214

У нас все парите са важни

автор:Таня Глухчева

visibility 383

/ брой: 214

Има правен вакуум за сградната инсталация при парното

visibility 343

/ брой: 214

Казахстан - пример за традиция и отвореност към света

автор:Дума

visibility 378

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ