27 Август 2025сряда08:54 ч.

Ръст на разрешителните за работа на непълнолетни

/ брой: 106

автор:Дума

visibility 7670

От Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ отчитат ръст на дадените разрешения за започване на работа на непълнолетни през тази година. За първите пет месеца на годината са издадени 5212 разрешения при 4240 за същия период на миналата година. Най-много разрешения са предоставени в областите Бургас, София и Варна. За цялата 2024 г. са дадени общо 16 808 разрешения. Това отново е увеличение в сравнение с 2023 година.
По повод Световния ден срещу детския труд от ГИТ напомнят, че наемането на непълнолетни без разрешение от контролния орган се счита за престъпление. В българското законодателство е регламентирана забрана за полагане на труд до 16 години. Това е и задължителната възраст за образование според Конституцията. Допускат се и изключения за започване на работа на по-малка възраст, но те са основно за талантливи деца, за включването им във филмови продукции, в театрални трупи, музикални състави и др.
За непълнолетните работници и служители е предвидена специална закрила, която им гарантира облекчени условия на труд. Те не могат да полагат тежък физически труд и работа, която създава риск за тяхното физическо и психическо развитие. Работното време за тях е 35 часа седмично при петдневна работна седмица, за което следва да получават минимум минималната работна заплата. Те имат право на удължен отпуск от поне 26 дни. За тях е забранено полагането на извънреден и нощен труд. Най-често непълнолетни се наемат за извършване на дейности в хотелиерството, ресторантьорството и търговията през лятната ваканция.

Какво всъщност означава облачен (semi-dedicated) хостинг?

автор:Дума

visibility 479

Влоговете на домакинствата надхвърлиха 94 милиарда лева

автор:Дума

visibility 610

/ брой: 158

"Булгаргаз" предлага по-ниска цена на газа от септември

автор:Дума

visibility 622

/ брой: 158

Нови правила за изписване на произхода на пчелния мед

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 158

Израел нанесе въздушни удари по Йемен

автор:Дума

visibility 596

/ брой: 158

Възобновяват се преговорите за ядрената програма на Иран

автор:Дума

visibility 516

/ брой: 158

Турският транспортен министър шофирал с 224 км/ч

автор:Дума

visibility 531

/ брой: 158

Да я вдигнат или не

автор:Аида Паникян

visibility 607

/ брой: 158

Романтиците и костюмарите

автор:Александър Симов

visibility 598

/ брой: 158

Бракониерът Помпео

visibility 598

/ брой: 158

Училища от двойкаджии - как е възможно това?

visibility 564

/ брой: 158

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ