16 Ноември 2025неделя05:11 ч.

Снимка БТА

Шефът на БНБ призова за по-строга фискална политика

Банковата система е готова за еврото, твърди Димитър Радев

/ брой: 207

автор:Дума

visibility 1896

България трябва възможно най-скоро да се върне към пътя на разумната и дисциплинирана фискална политика. Това заяви управителят на Българската народна банка Димитър Радев на пресконференция в рамките на форума на високо равнище "България на прага на еврозоната". Повод за коментара на Радев бе публикувания от Министерството на финансите държавен бюджет за 2026 г.
"През годините сме си изградили репутация на фискално отговорна страна, демонстрирана чрез едно от най-ниските съотношения на дълг към БВП в Европа. От 2020 г. насам обаче постепенно губим тази дисциплинирана позиция. Трябва да обърнем тенденцията", посочи Радев.
По думите му от макроикономическа гледна точка най-добрият подход е да се упражнява по-строг контрол върху текущите разходи и да се определят правилно приоритетните публични инвестиционни проекти, които подкрепят дългосрочния икономически растеж. Ако това не бъде постигнато, страната ще бъде изправена пред алтернативи като по-високи данъци и по-висок държавен дълг - решения, които според управителя носят неблагоприятни икономически и политически последици.
"Предстоящите дискусии за бюджета за 2026 г. ще бъдат показателни дали има политически капацитет за връщане към фискална дисциплина", подчерта Радев.
Гражданите трябва да останат спокойни относно въвеждането на еврото в България от 1 януари 2026 година, тъй като Българската народна банка и търговските банки са готови за всички процеси, свързани с превалутирането и разпространението на евробанкноти, допълни Радев.
Той припомни, че през целия януари плащанията в страната ще могат да се извършват и в левове и в евро, а когато става дума за електронните трансакции, то те ще стават в евро.
"Нашата банкова система е силна, добре капитализирана, високоликвидна и е напълно подготвена да посрещне повишената активност в първите дни на годината и да гарантира уверен старт на българското членство в еврозоната", каза Радев.
Еврото не е просто парична единица, това е стратегически избор, който затвърждава мястото на България в сърцето на обединена и силна Европа, заяви премиерът Росен Желязков при откриването на конференцията. Шефът на МВФ Кристалина Георгиева обърна на свой ред внимание, че макар приемането на еврото да е важна стъпка, само по себе си то не гарантира по-висок жизнен стандарт. Задачата сега, според нея, е съчетаването на въвеждането на единната валута с разумни политика, така че доходът на глава от населението в България да достигне средното ниво за Европейския съюз през следващото десетилетие. 
Присъединяването на България към еврозоната на 1 януари 2026 г. е значим етап в европейската интеграция на страната, но не трябва да се възприема като крайна цел. Това беше посланието на Кристин Лагард към България, призовавайки обществото ни да не се поддава на умора от реформите. Финансовият министър 
Теменужка Петкова увери, че България е готова да се присъедини към еврозоната, а покритите от нея критерии за конвергенция ще гарантират, че страната ще участва достойно на масата, където се определя икономическото и финансово бъдеще на ЕС. Тя посочи също така, че България ще бъде надежден партньор и на свой ред призова за доверие към нея. 
Според еврокомисаря Валдис Домбровскис България се присъединява към еврозоната в сложен геополитически контекст, в който светът става все по-фрагментиран и конфликтен. Затова, по думите му, е още по-важно страната да бъде част от по-голям и стабилен геополитически блок.

Кабинетът одобри бюджета за 2026 г.

автор:Дума

visibility 13701

/ брой: 214

Тежките ремонти на магистралите приключват

автор:Дума

visibility 12004

/ брой: 214

България с най-голям спад на производството

автор:Дума

visibility 11596

/ брой: 214

Не се презапасявайте с гориво

автор:Дума

visibility 11106

/ брой: 214

Планираният бюджет на ЕС е най-големият

автор:Дума

visibility 11954

/ брой: 214

Безредици в мигрантски център до България

автор:Дума

visibility 13241

/ брой: 214

Киев удари със своя далекобойна ракета

автор:Дума

visibility 12093

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 9920

/ брой: 214

Град като паркинг

автор:Александър Симов

visibility 8605

/ брой: 214

У нас все парите са важни

автор:Таня Глухчева

visibility 12351

/ брой: 214

Има правен вакуум за сградната инсталация при парното

visibility 12814

/ брой: 214

Казахстан - пример за традиция и отвореност към света

автор:Дума

visibility 11180

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ