17 Юли 2025четвъртък18:19 ч.

Данъчните отчитат 43% ръст в оборота на обменните бюра

/ брой: 107

автор:Дума

visibility 8740

Основният контролен орган, който следи обменните бюра - Националната агенция за приходите, отчита 43% ръст на оборота им в седмицата, когато бяха обявени положителните оценки от конвергентните доклади за еврото. Това става ясно от отговори на данъчната агенция на въпроси на "Медиапул".
"Отчита се увеличение на дневните обороти в обекти за обмяна на валута с 43% през първата седмица на юни (2 юни - 8 юни) спрямо обичайните обороти през предходните месеци", казват от НАП.
Ежегодно НАП възлага проверки на база анализ и оценка на риска на над 200 обменни бюра. Агенцията контролира и автоматите за обмяна на валута. 
При проверките данъчната агенция следи дали бюрата спазват изрядно закона за мерките срещу прането на пари и финансирането на тероризма. Следи се дали бюрата коректно информират финансовото разузнаване в ДАНС за всяко плащане в брой на стойност над 30 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута. "По отношение на сделките, които се извършат чрез използване на автомати за обмяна на валута на самообслужване е важно да се отбележи, че не съществува риск от неспазване на разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари, тъй като спецификата на тези автомати е, че чрез тях се извършват сделки на стойност до 2000 лв. или тяхната равностойност в чуждестранни банкноти", казаха още от НАП.
Данните на данъчната агенция потвърждават наблюденията за сериозен ръст към обмена на левове в евро през последните две седмици.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ