23 Март 2026понеделник16:29 ч.

Вдигат цените на екскурзиите в чужбина

/ брой: 52

автор:Дума

visibility 14344

Туроператори и агенции вече актуализират цените на резервирани и заплатени пакети за почивки и екскурзии в чужбина заради поскъпналото авиационно гориво.
Потребители сигнализираха в социалните мрежи, че за предстоящото им пътуване до Египет туристическите агенции са поискали доплащане от 30 евро на човек, защото авиокомпанията, която извършва чартърния полет, е повишила цената. Става дума за т.нар. такса гориво, която фигурира в стандартните договори за туристически пакети като допълнителна клауза за евентуално увеличение на цената.
Засега има съобщения само от туристически агенции, които продават почивки до Египет. Те гласят, че от 9 април до края на месеца към вече резервираните и платени пътувания ще бъде добавена такса от 29 евро, пише segabg.com.
Като мотив се посочва поскъпването през последните седмици на суровия петрол тип Брент. Тенденцията е покачването да продължи заради напрежението в Близкия изток, което пряко влияе върху разходите на авиокомпаниите за гориво.
"За да има поскъпване на пакета, който клиентът е платил, трябва във вече сключените договори да има клауза, която позволява това, коментира Павлина Илиева от сдружението на туристическите агенции "Бъдеще за туризма".
"Освен заради по-високата цена на авиационното гориво, допълнителната такса може да се начисли и заради по-дългите полетни маршрути на авиокомпаниите, които са принудени да заобикалят региона на Близкия изток," предупреди още Илиева.
Туристическите агенции са длъжни да предупредят клиентите за допълнителната такса за гориво не по-късно от 20 дни преди датата на отпътуване.
Според Закона за туризма увеличение на цената на пакета до 8%, вследствие на обективно посочени причини, не може да бъде повод туристът да се откаже от почивката. 

Крум Зарков: Ще счупим зъба на всички прогнози

автор:Дума

visibility 243

Янкулов обжалва отказа на ВСС за Сарафов

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 53

Левите хора трябва да бъдат представени в парламента

автор:Дума

visibility 273

/ брой: 53

Пътуваме с един билет с влак, автобус и самолет

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 53

КЕВР глоби с 54 хил. евро "Топлофикация София"

автор:Дума

visibility 270

/ брой: 53

Жилищният пазар се успокоява

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 53

"Лукойл" призна 20 млрд. долара загуби заради блокирани активи

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 53

Чехите протестират срещу премиера Бабиш

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 53

Сърбия запазва военен неутралитет

автор:Дума

visibility 258

/ брой: 53

Референдум в Италия за съдебната система

автор:Дума

visibility 256

/ брой: 53

Накратко

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 53

Хай-тех феодализъм

visibility 246

/ брой: 53

БСП предлага реални стимули младите да останат у нас

автор:Юлия Вутова

visibility 268

/ брой: 53

Това, което работи

visibility 245

/ брой: 53

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ