20 Март 2026петък17:44 ч.

Стратегическа глупост

/ брой: 47

visibility 9160

Емил Йотовски

Забелязали ли сте, че когато някакво събитие или действие трябва да се изкачи на по-високо ниво, му се закача определението „стратегическо“? Вместо „план“ става „стратегически план“, вместо „решение“ - „стратегическо решение“, или вместо „бомбардировач“ става „стратегически бомбардировач“.
Същото е и с глупостта. Когато глупостта разцъфва, рамките на обикновената глупост започват да я притискат и да показват истинското й тъпо лице. За да може възходът на глупостта да продължи, без да обижда и дразни, е достатъчно тя да се преформатира в стратегическа глупост. Отделен въпрос е на кого му е нужно нашата глупост да пребъде. Но да се върна на глупостта.
Да кажем - глупост е България да има слаба армия. Но стратегическа глупост е България да няма армия, защото разчита някакви съседни армии да я пазят. Глупост е България да няма икономика, но стратегическа глупост е да нямаме икономика, защото ще се внася каквото ни е необходимо отвън.
Глупост е да не произвеждаме електроенергия. Глупост е да се откажем от по-евтини горива. Глупост е едни и същи физиономии да стоят в Народното събрание вместо в прокуратурата. Да не изброявам, но глупост е над 50% от битието ни.
Въпросът е как този процес на доминираща глупост да продължава? Отговорът идва от само себе си: въвеждаме стратегическата глупост.
И става чудо.
Вече не сме без армия, а нямаме армия по стратегически причини. Токът ни е скъп, защото сме взели стратегически решения. И стратегически закони сме въвели, и разпоредбите ни също са стратегически.
Вече не сме глупаци, а стратези. Нещо като кръстоска между Макиавели и Сун Дзъ. Дълбоката стратегия допуска действия, които на пръв поглед изглеждат като губещи, но не са. Всяка жестока тъпотия може да се разгледа като хитроумен план. Всяко национално предателство - като маневра.
Въпросът е дали ще имаме сили да преживеем периода на стратегическата глупост, защото предишният период на обикновената глупост ни намали с около два милиона?

Фейсбук

Eнергийният министър без право да преструктурира БЕХ

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 52

Искаме промяна в търговията с емисии

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 52

Вдигат цените на екскурзиите в чужбина

автор:Дума

visibility 534

/ брой: 52

Иран удари най-големия газов хъб в света

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 52

България е на 84-то място по щастие

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 52

Куба получи помощ от Европа

автор:Дума

visibility 513

/ брой: 52

Накратко

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 52

Десен, много десен

автор:Александър Симов

visibility 505

/ брой: 52

Недомислие

автор:Таня Глухчева

visibility 475

/ брой: 52

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ