11 Март 2026сряда17:22 ч.

Снимка БТА

Велико Търново чака певци от 19 държави

Изпълнители от Европа, Азия, Северна Америка и Африка ще участват във форума за оперно изкуство "Красимира Стоянова"

/ брой: 45

автор:Дума

visibility 314

Участие в първия по рода си форум за оперно изкуство "Красимира Стоянова" (15-19 март, Велико Търново) са заявили 186 изпълнители от над 30 държави на четири континента. След селекция до участие са допуснати 41 млади изпълнители от 19 държави в Европа, Азия, Северна Америка и Африка, съобщиха организаторите на събитието на пресконференция в БТА.
"Това е едно много сериозно начинание, създадено за много кратък период от време. Има голямата амбиция да положи сериозно начало, за една сериозна заявка на България - да се представим на международно ниво като домакини, като хора с дълбока традиция; хора, които познаваме оперното изкуство и предоставяме възможност на младите оперни певци да се изявят по най-добрия начин за тях", казва Красимира Стоянова, която е и председател на международното жури.
"Освен това имаме амбицията един такъв конкурс да има възможности и за други начинания, така че Велико Търново да стане международна оперна сцена", добави именитата оперна прима. И поясни, че тъй като тази година е посветена на Моцарт, ще изискат от участниците да има задължителна Моцартова ария. Най-доброто изпълнение ще бъде подкрепено с награда, осигурена от семейство Ингрид и Веселин Воденичарови.
Журито на оперния форум обединява изтъкнати артисти, диригенти и мениджъри от България и Европа. Сред тях са Красимира Стоянова, един от най-ярките български баритони Кирил Манолов, световнопризнатият руски бас Максим Кузмин-Караваев, диригентът маестро Георги Патриков и известният артистичен мениджър Андреа де Амичи от Италия. Техният авторитет и професионален опит ще осигурят високо ниво на оценяване и ще подпомогнат изявата на младите певци.
Сред участниците във Велико Търново най-многобройни са тези от България - 8, следват Германия - 7, Китай - 5. Силно е участието от Азия, също от Южна Корея, Монголия, Казахстан, Армения, Узбекистан, коментират от екипа на форума. Финалът е на 19 март от 19 ч., когато младите таланти ще се изявят заедно с оркестъра на МДТ "Константин Кисимов".
Събитието се организира от Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" в партньорство с Община Велико Търново и с подкрепата на Красимира Стоянова.

Войната в Иран е почти завършена

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 45

В ЕС приемат мерки за цените на горивата

автор:Дума

visibility 487

/ брой: 45

Испания възстановява безплатното лечение

автор:Дума

visibility 474

/ брой: 45

Без!

автор:Аида Ованес

visibility 552

/ брой: 45

В храма на обречените

автор:Николай Милчев

visibility 515

/ брой: 45

Путин, Тръмп и Иран

автор:Юри Михалков

visibility 537

/ брой: 45

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ