23 Март 2026понеделник12:00 ч.

Няколко думи

Десен, много десен

/ брой: 52

автор:Александър Симов

visibility 3637

Владимир Николов, звездата на "Прогресивна България", блесна вчера със своя телевизионна изява. В интервю известният волейболист обяви, че той е "десен, много десен", но сега не било времето да се делим на леви и десни.
Политическите убеждения са свещено право на всеки човек, с изявлението на Николов обаче има проблем. Проблем за всички онези леви хора, които смятат да гласуват за формацията на Румен Радев на изборите. Те ще подадат глас за един десен човек. И, напротив, точно сега е времето да се делим на леви и десни, защото това е от ключово значение за бъдещето на България и за начина, по който го виждат участниците в тези избори.
В листите на Радев попаднаха много хора, които са свързани с левицата, а някои от тях дори са се клели в левите идеали и знам, че продължават да са автентични социалисти в душата си. Как те съвместяват своите идеи в една формация с "много десен човек"? Подобно размиване е един от най-противните политически процеси, защото напук на погребалните агенти идеологиите са живи, важни, значими и незаобиколими.
В момента, в който България извърши онези промени, около които има някакъв консенсус, моментално ще стане важно кой е ляв и кой е десен. И точно това е притеснителното в "Прогресивна България". Те отказват да се погледнат в това огледало. А когато някой постъпва така, със сигурност е десен. Аксиома.
В своето единствено интервю от подаването на оставката досега Румен Радев сериозно наблегна на въпроса с неравенствата в страната, позова се дори на левия икономист Джоузеф Стиглиц. Проблемът е, че листите на коалицията му по никакъв начин не покриват тази заявка. Ден преди старта на кампанията, "Прогресивна България" пусна на предни позиции десния Владимир Николов, което е ясен знак за ориентацията.
И нека пак да повторим - идеите сами по себе си не са проблем, проблем е бягането от идеологическото обозначение. Защото този номер е игран десетки пъти през мъгливия преход - и НДСВ, и ГЕРБ, и ИТН, и дори ПП при появата си винаги са бягали от идеологическото обозначение. И най-накрая всички до един завършиха в десния сектор с еднаква степен на политическо умопомрачение. Вероятно заради това "Прогресивна България" не иска да обозначи своето отношение към БСП и мълчи по темата.
БСП не се страхува от своя ляв профил, нито бяга от него. Между другото, БСП единствена от всички участници в изборите излезе с много ясна позиция по отношение на войната в Близкия изток - "не на войната", тя не решава абсолютно нищо, а носи само разрушения и мрак. Всички останали, включително и "Прогресивна България", виновно мълчат по темата и ги е страх да се ангажират с позиция. Винаги става така, когато възприемаш идеологията като камък на шията, а не като твоето най-голямо предимство.
Попаднах на логото на "Прогресивна България". Стрелката в него сочи надясно. Това май съвсем не е случайно.

Янкулов обжалва отказа на ВСС за Сарафов

автор:Дума

visibility 148

/ брой: 53

Левите хора трябва да бъдат представени в парламента

автор:Дума

visibility 147

/ брой: 53

Време е да спрем неравенствата, които ни разделят

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 53

БСП настоява за прогресивна данъчна система

автор:Дума

visibility 146

/ брой: 53

Пътуваме с един билет с влак, автобус и самолет

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 53

КЕВР глоби с 54 хил. евро "Топлофикация София"

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 53

Жилищният пазар се успокоява

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 53

"Лукойл" призна 20 млрд. долара загуби заради блокирани активи

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 53

Чехите протестират срещу премиера Бабиш

автор:Дума

visibility 137

/ брой: 53

Сърбия запазва военен неутралитет

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 53

Референдум в Италия за съдебната система

автор:Дума

visibility 132

/ брой: 53

Накратко

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 53

Хай-тех феодализъм

visibility 119

/ брой: 53

БСП предлага реални стимули младите да останат у нас

автор:Юлия Вутова

visibility 141

/ брой: 53

Това, което работи

visibility 129

/ брой: 53

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ