05 Май 2026вторник21:19 ч.

Не пускайте политици

/ брой: 75

visibility 7519

Богомил Бонев

Длъжността "Главен секретар на МВР" отново събира публичен интерес след работата на Георги Кандев срещу купения вот. Мразят го само купувачите на вота.
Предишен такъв интерес имаше към Бойко Борисов като главен секретар. Но разликата между двамата е огромна. Кандев е полицай от кариерата, завършил академията на ФБР в Куонтико, както и куп други специализации, известен, преди да стане главен секретар в Европол и Интерпол, владеещ перфектно английски. Той наистина работеше досега, и то добре. За разлика от Борисов, който имаше представа за работата на МВР само от другата страна на барикадата - като обект на разработки. Но за сметка на това, щом се добра до поста, започна невиждан до този момент пиар. Той може да се намира в Бургас, примерно, за да обере плодовете от труда на полицаите там по някакъв случай. В този момент, ако се разкрие нещо във Видин, Борисов крещи по телефона: "И да кажете на журналистите, че е под личното ръководство на главния секретар!".
Така изгради политическата си популярност на гърба на служителите от МВР, без да има лично никаква заслуга. Ще приемем, че е случайност, че точно по негово време станаха най-знаковите убийства на хора от предишното му обкръжение. Даже "царят" се изцепи тогава, че нямало лошо сами да се прочистват.
И една история от тайните в мебелировката на кабинета на главния секретар... През 1992 г. бях главен секретар в първото правителство на СДС. Имаше един министър на труда и социалните грижи - Векил Ванов. Та той поиска да му дадем пистолет. Разбрах, че в казармата е бил трудовак и го пратих в Столичната дирекция да мине курс на обучение.
След курса ми се обади и поиска да стреля. Поканих го в МВР, там има малко стрелбище долу в подземието. Още сме в кабинета ми и аз започвам да вадя от касата личното си оръжие и боеприпаси. Имах тогава револвер с калибър 357 Магнум. Оставям револвера на бюрото и се обръщам към касата за патроните. В този момент до ухото ми - оглушителен изстрел. Обръщам се и гледам министърът държи учудено револвера и трепери. През вратата влизат пребледнели секретарката и шофьора ми. Какво правиш, бе, питам Ванев.
Ами мислех, че не е зареден, заеква човекът. Бързо му взех револвера от ръцете да не направи още някоя беля. 
При обучението полицаите му показали само пистолет. Как се разглобява, почиства и пр. Револвер не бил виждал.
Все едно да дадеш огнестрелно оръжие на малко дете.
Чиста случайност, че не ми отнесе главата.
Тази случка е поука за всеки следващ главен секретар.
Не пускайте политици в кабинета си. Може да ви струва кариерата, а даже и нещо повече.

Фейсбук

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 14211

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 15115

/ брой: 79

Световната банка очаква 24% скок в цените на енергията през 2026 г.

автор:Дума

visibility 14693

/ брой: 79

"Стига!" е нашата граница

автор:Дума

visibility 11069

/ брой: 80

140 години от първия 1 май

автор:Велислава Дърева

visibility 16323

/ брой: 80

dВЕРСИЯ - да се намесиш в проблема

автор:Дума

visibility 15295

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ