Мълния удари 38-годишна жена в Полша, предаде ДПА, цитирайки местни медии. Бури и наводнения опустошават части от Централна Европа, допълва агенцията.
Поразената жена е претърпяла сърдечен арест след инцидента вчера в село Якушице, на границата с Чехия, и е била откарана в болница с тежки травми.
Междувременно наводнени улици объркаха движението в полския град Вроцлав, на 120 км североизточно от Якушице.
В съседна Чехия температурите вчера достигнаха 36 градуса по Целзий, като последваха мощни бури, придружени с проливни валежи и мълнии. Екипи на чешката противопожарна служба са се отзовали над 700 пъти на сигнали за инциденти, като пътища и железопътни линии са били блокирани от паднали дървета, а мазета на къщи бяха наводнени. Двама души бяха спасени от пожарникари с лодка в чешкия град Прибрам, на около 60 км югозападно от столицата Прага, след като бяха блокирани от наводнение в лятната си вила.
Днес се очаква бурите да се пренесат и в съседна Словакия, където властите и синоптиците предупредиха за температури до 35 градуса.
Мълниите, които често се наблюдават по време на гръмотевични бури, всъщност удрят не от небето, а от земята. Това разкри пред „Телеграф" Виталий Шпиг, метеоролог, доктор по географски науки и ръководител на катедра „Атмосферна физика“ в Украинския хидрометеорологичен институт на Държавната служба за извънредни ситуации на Украйна и Националната академия на науките на Украйна.
Според него феноменът се причинява от това, че заредената земя привлича облака и при контакт изстрелва мощен противоток. "Скоростта на видимия разряд е близка до скоростта на светлината. Важно е да се помни, че видимият разряд не се разпространява от облака към земята, а от земята към облака. Това, което виждаме като удар, е обратен поток от йони и фотони. Случва се отдолу нагоре“, обясни Шпиг.
Ученият твърди, че т.нар. стъпков лидер тече от отрицателно заредения облак към земята. Този поток от електрони се движи с около 150 км в секунда, проправяйки пътя към положително заредената земя. Веднага щом един от клоновете му достигне земята, токът мигновено се извисява до стотици килоампери, нагрявайки въздуха и създавайки гръмотевичен тътен.

