„Съдебната система в България е болна. Законът за съдебната власт, който беше внесен, имаше за цел не да е антидот, а да спре ВСС в сегашния му състав с изтекъл мандат да продължава да действа, все едно нищо не е станало. Сарафов и другите в него разбраха този акт и спряха. Законът си свърши работата такава, каквато беше планирана със самото си внасяне.“. Това заяви в ефира на bTV председателят на НС на БСП Крум Зарков. По думите му обаче мнозинството няма идея какво иска да постигне с него освен това и големите въпроси остават висящи. Според него те са тежки и съществени и няма как да им бъде отговорено само със смяна на ВСС и промяна в един закон.
„Правосъдието е лек за много патологии в едно общество. Олигархичният модел се заражда и по други начини – не като патология, а като съвсем правилно функциониране на една система, заложила в себе си превръщането на властта в пари и на парите във власт.“, каза още той. Социалистът подчерта, че ако искаме да живеем в демократична държава – управление на мнозинството, а не на малък елит, трябва да направим съществени промени.
Зарков поясни, че става въпрос за престъпен елит, с който трябва да се занимава прокуратурата, но и за един друг елит, който е напълно законово обоснован да бъде елит. „Тук трябва идеологически разговор и няма да стане с промяна на един или друг член в даден закон за нагласяне на системата. Трябва да намерим начин да я преобразуваме. Новото мнозинство никога не е давало заявки в тази посока, напротив. Те защитават един прагматичен подход към политиката, според който, ако смените правилните хора на правилното място и въведете почтеност, нещата ще тръгнат. Ние, социалистите, считаме, че само това няма да е достатъчно“, категоричен бе председателят на левицата. Той изрази надежда да се спре с тази мафиотизация, за да можем да се занимаваме най-накрая с политика. „Ще подкрепям всички усилия в тази посока. Това е ляво-десен спор и ние ще сме от лявата страна на масата“, каза още той.
На въпрос дали има ляво мислене в управляващото мнозинство, Зарков заяви, че според него такова няма – макар да има хора, биографично свързани с лявото, още в кампанията идеологическият спор е бил определен като ирелевантен. „Те избраха кариерното развитие, ние останахме за идеологическото.“, заключи председателят на БСП.

