"Ти Би Ай Банк" ще има нов собственик
/ брой: 74
Американският инвестиционен фонд за рисков капитал Advent International е сключил споразумение със собственика на "Ти Би АЙ Банк" - 4finance Holding S.A., за придобиването на банката. Тя оперира основно в България, Румъния и Гърция.
На територията на България в последните две години тя нарасна бързо и влезе в топ 10 на банките в страната по активи, а 2024 г. завърши на девето място с 3.5 млрд. лв. активи, около 2% пазарен дял и печалба от приблизително 106 млн. лв. Банката е специализирана в потребителското кредитиране. Тя повиши лихвите по депозитите, които предоставя, и използва привлечения ресурс за ускорено кредитиране.
Сделката подлежи на регулаторни одобрения, а стойността й не е обявена. Миналата година американският фонд купи и българския финтех MyPos. Преди години той бе и инвеститор в производителя на плочки "КАИ груп", БТК и "Девин", но излезе от тях.