07 Януари 2026сряда21:24 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Диагноза - русофобия

/ брой: 170

автор:Боян Бойчев

visibility 16385

Психично разстройство, характеризиращо се с нарушение на мисловните процеси и емоционалните реакции е определението за шизофрения. Заболяването най-често се проявява със слухови халюцинации, параноични или фантасмагорични налудности и т.н. 
Тази клинична картина е твърде близка до диагнозата "русофобия", от която боледува част от обществото ни и по-голяма част от политическия ни „елит“. Омразата към всичко руско се превръща в зараза, застрашаваща бъдещето ни. Някои от признаците на това заболяване виждаме повседневно. 
Опитите за забрана на изучаване на руския език. В края на миналата учебна година по различни медии, включително и по образователни сайтове, плъзнаха материали, в които училища бяха подложени на натиск, защото техни ученици са посещавали Руския културен център, имали руски кът с матрьошки, празнували Масленица. Трябва да си наистина с болен мозък, за да решиш, че да ядеш палачинки е руска пропаганда. Защото който и език да изучаваш, получаваш знания и за страната, и за хората, и за традициите, и за културата. Дори при „тоталитарния“ социализъм имаше езикови гимназии, в които се изучаваше английски, френски, немски, испански и т.н., заедно с традициите и културата на съответната страна. Сега, в „демократична“ България, да учиш за Русия се оказва, че е проблем. Много по-сериозен проблем обаче е, че българските деца в обикновено училище за целия курс на обучение по литература изучават от руската класика... само откъси от „Евгени Онегин“ на Пушкин. 
Но русофобите няма как да го разберат. За тях, ако нещо лошо се е случило, било дори природно бедствие, за всичко са виновни Путин и Русия. 
За тях е нормално да има постери срещу руската култура, а на сградата на Столичната община да се вее флаг на друга държава, която бе използвана като бухалка срещу Русия в интерес на Запада. 
Те не искат войната да бъде прекратена, радват се, че ще изпращаме барут и снаряди на фронта. Но готови ли са да изпратят и децата си там?
Забраната на руски телевизии и сайтове, отмяната на концерти на руски изпълнители едва ли са признаци на демократичност, за каквато претендира Европа и барабар и ние с нея.
И т.н. Клиничната картина е ясна. Нарушени са мисловните процеси на част обществото ни, насажда се емоционална омраза, внушава се параноичен страх от Русия, има налудничави видения за врага навсякъде наоколо. 
Но има и нещо друго. Омразата към всичко руско е равносилна на омраза към определена нация, а това е обикновен фашизъм. 
Не е ли време за лечение?

Банки вземат незаконни такси за покупка на евро

автор:Дума

visibility 523

/ брой: 3

Всеки ден у нас се купуват по 135 нови коли

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 3

Тройно поскъпнаха апартаментите в София за 10 години

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 3

Адвокатът на Асанж ще защитава Мадуро

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 3

Нараства заплахата за Гренландия

автор:Дума

visibility 523

/ брой: 3

САЩ намаляват броя на ваксините за деца

автор:Дума

visibility 523

/ брой: 3

Накратко

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 3

Превъплъщения

автор:Александър Симов

visibility 469

/ брой: 3

Ботев и Богоявление

автор:Николай Милчев

visibility 498

/ брой: 3

Изпитанията и изкушенията на нощния труд

автор:Евгения Младенова

visibility 531

/ брой: 3

Данъци в лева, плащания в евро

visibility 515

/ брой: 3

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ