12 Януари 2026понеделник18:07 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Сблъсъкът на титаните

/ брой: 233

автор:Таня Глухчева

visibility 16094

Доживяхме и това да видим - САЩ и Европа се изправиха един срещу друг. Свидетели сме на сблъсъка на титаните, който до неотдавна изглеждаше невъзможен. Заклети съюзници, предимно, когато трябваше да се намесват във вътрешната политика на други държави и да "внасят демокрация" в тях, днес вече са си омръзнали. На пръв поглед ябълката на раздора е войната в Украйна, но това вероятно бе само капката, която преля чашата.
Старият свят - някога най-големият титан, днес е бледа сянка на това, което е представлявал. От началото на века беше почти невъзможно да се направи разлика между Западна Европа и САЩ - предприемаха еднакви политики, взаимно се нахъсваха, докато не се стигна до момент, когато на власт дойдоха псевдолидери като Олаф Шолц и настоящият канцлер Фридрих Мерц в Германия, няколко премиери във Великобритания, като дъното (засега) е Киър Стармър, президенти като Франсоа Оланд и Еманюел Макрон във Франция, първият дипломат на ЕС - Кая Калас, председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен и др. Все хора, които имат големи претенции, че са нещо, а само закопават Европа все повече.
От друга страна - Новият свят, където също нещата не вървят съвсем добре напоследък, в лицето на Доналд Тръмп, самият той изключително противоречива личност, каза това, което всички ние, обикновените хора, отдавна виждаме и знаем: "Европа върви в грешна посока", "Те говорят за демокрация, но това тяхното не е никаква демокрация", "Европа е „разпадаща се“ група нации, водена от „слаби“ хора", и т.н. "Европа има нужда от електрошок", пък заяви посланикът на САЩ в Белгия.
След тези изказвания евролидерите подскочиха като ужилени и започнаха да се защитават: "Не виждам необходимост американците да спасяват демокрацията в Европа" (Мерц), "ЕС е самата същност на свободата" (Калас). И така, за каква демокрация и свобода говорят те? За това, че се опитват да забранят партии, които не са им удобни или за това, че заглушиха всички руски медии, за да не се чува и другата гледна точка? Или крайностите у нас, където дори искаха да забранят да се изучава езикът на Пушкин в училищата?
Краят на велика Европа настъпва. При сблъсъка й с новия световен ред се оказва, че тя е неподготвена, защото почиваше на стари лаври. Но старият титан вече няма сили да се бори за мястото си на световната политическа сцена. Сблъсъкът му с доскорошния му съратник се оказа фатален. Всички трябваше да са наясно, че Тръмп не е сенилният Байдън, който се ръкуваше с невидими хора. Тръмп е хитър бизнесмен, който умее да се ориентира във времето и пространството. И знае къде му е интересът.

Плодове, зеленчуци и основни храни поскъпват на едро

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 6

България е на трето място в ЕС по скок в цените на жилищата

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 6

Спад с 33% в обявите за работа се отчита за декември

автор:Дума

visibility 128

/ брой: 6

Въвеждат се данъчни стимули за фирмите, инвестиращи в наука

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 6

Зад размириците стоят САЩ и Израел

автор:Дума

visibility 114

/ брой: 6

Вдигната е блокадата на Промахон-Кулата

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 6

Лошото време в Европа продължава

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 6

Накратко

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 6

Влудяващо

автор:Александър Симов

visibility 99

/ брой: 6

Тагарев и обратите

visibility 103

/ брой: 6

Спирачки пред еврото

visibility 113

/ брой: 6

Сделката, която отприщи фермерските протести в Европа

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 6

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ