12 Декември 2025петък15:22 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Колонката на Донка Михайлова

Свобода за кметовете

/ брой: 234

автор:Донка Михайлова

visibility 11671

Чака ни един мандат на надежда, в който можем да видим мечтите си осъществени. Много се надявам вълненията обаче, да не бъдат такива, каквито бяха в предишния, когато се изправихме пред трудни и непридими ситуации.
Когато говорим за управлението на община Троян, на която съм кмет от 12 години, винаги ми се иска да започна от думата "свобода", защото за мен местната власт трябва да бъде преди всичко "свобода". Свободата да можем да отговорим на нуждите на нашите съграждани.
Свободата има едно измерение - никога не постигано досега, и то е децентрализация. Много ми се иска нашата партия да постави категорично темата за нуждата от децентрализация пред българското общество. Често ни казват: за това трябват много пари. Но ако преотстъпим само част от данък печалба и част от данъка върху доходите на физическите лица, ние сме направили разчет, че около 1,2 млрд. лева ще остават на разположение на общините.
Нека да си спомним колко пари при управлението на Борисов бяха раздадени чрез постановления. Само през прозореца на джипката му бяха раздадени 900 млн. лв. една година. Така че такива пари държавата има. Въпросът е как ги дава.  
Искам да представя един от успешните модели на управление на общината.
При нас всички комунални услуги в Троян се управляват от общинския съвет. Всички! И те всички са на печалба през последните 3 години. Включително и общинската болница.Те всички са под шапката на едно общинско предприятие, но сега ще отделим дружеството за аварийни ремонти отделно, което ни дава възможност днес да му възлагаме задачи и от утре те да се изпълняват, а не да чакаме 4 месеца да мине обществената поръчка.
Другото успешно дружество, още недоубито от българската държава е нашето ВиК. То дава цена на услугите с 30% по-ниска от цената наа същите в Ловеч. Въпреки новото увеличение на цените на водата. Нашето дружество има с 15% по-ниски загуби на вода, отколкото съседното държавно дружество. Това стана възможно защото то реинвестира печалбата си във мрежата всяка година толкова, колкото и в останалите общини от Ловешка област. Държавата обаче ни казва - ние ще го национализираме, обаче ние не го даваме. Така е от 2015 г. и държавата отказва да ни помага, но благодарение на европейското финансиране ние имаме днес 85% обновление на ВиК мрежата. Дружеството поддържа около 1 млн. лв. наличности по сметките си и приключва на печалба всяка година.
Общинската болница, която единствена поддържа АГ отделение в цялата област и играе ролята на областен здравен център, също всяка година е на печалба.
Знам колко е трудно за нашите нови колеги да тръгнат по този път, защото им трябва начален капитал. Но, колеги, опитайте се стъпка по стъпка да вървите по този път. Няма по-лява политика в една община от тази. И повярвайте - общинските дружества могат да бъдат печеливши.

/със съкращения/

Изказване на Донка Михайлова, кмет на община Троян и заместник-председател на Националното сдружение на общините пред регионалната среща на кметовете от БСП в Плевен

Онлайн банкирането спира заради еврото за няколко дни

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 234

Ново разписание на влаковете влиза в сила от неделя

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 234

Барове на плажа - само до 2% от площта му

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 234

Сърбия иска горива от България и Румъния

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 234

Гръцките фермери удължават блокадите

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 234

САЩ притискат Киев, ЕС е на негова страна

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 234

Сретен Йосич излезе от затвора

автор:Дума

visibility 258

/ брой: 234

Хлъзгави метафори

автор:Чавдар Найденов

visibility 252

/ брой: 234

Пак ли куц избор

автор:Юри Михалков

visibility 275

/ брой: 234

За "младежката енергия" и налапаната въдица

visibility 275

/ брой: 234

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ