05 Юли 2025събота17:33 ч.

Поход ала Дучето

/ брой: 242

автор:Йордан Мичев

visibility 6830

"Това е прецедент - откога едрият бизнес протестира не срещу управлението, а срещу опозицията? Защо строителите не протестираха срещу ОЛАФ, когато премиерът Бойко Борисов им спираше поръчките еднолично?" Въпросите са на лидера на БСП Корнелия Нинова към Камарата на строителите, които дефилираха с тежките си машини по булевардите на София. От строителния бранш обвиниха левицата, че ги атакува целенасочено, искайки проверка от независима лаборатория, която да установи какво е качеството на пътищата.

Дали такова явление е прецедент - ще кажат историците. Все по-ясно обаче личи, че Бойко Борисов върви уверено по стъпките на Бенито Мусолини, смятан за баща на фашизма като идеология. Един от основните темели на фашизма е именно тоталният контрол на държавата върху бизнеса.

Впрочем точно с подобен вид "походи" като този на българските строители някогашният пламенен социалист Мусолини превзема властта. Започва се с първия поход към Рим от 27 и 28 октомври 1922 г., когато над 30 000 черноризци принуждават краля да сдаде реалната власт на Дучето. Голяма част от "походниците" са от индустриалния и аграрен елит, водещи със себе си и своите работници. До 3 януари 1925 г., когато фашистите превземат цялата власт и смазват опозицията и старите профсъюзи, има още много такива "походи". Целта им е била ясна - утвърждаване на тоталитарната партия-държава. Гръбнакът й са бизнесът и новите профсъюзи. Забелязал го е и тогавашният лидер на италианските комунисти Палмиро Толиати.

Нещо да ви напомня на България? Да виждате къде са днес и работодателските организации, и синдикатите? Плътно са зад Борисов. С какво ги държи е съвсем отделен въпрос.

А как ви звучат 10 млн. лева на километър? Толкова ще струва отсечката от 134 км от магистрала "Хемус", за която правителството отпусна вчера 1,35 млрд. лева. Е, как няма да го подкрепят?

Слава Богу, все още формално сме в ЕС и привидно има демокрация и многопартийна система, но вървим уверено към автокрация. Някои казват, че е мафия - срастване на икономическата и политическата власт. И Мусолини първоначално е враг №1 на мафията, но след това се сраства с нея.

Македонският език отпада от доклада

автор:Дума

visibility 4188

/ брой: 121

Български пожарникари помагат на Гърция

автор:Дума

visibility 2451

/ брой: 121

Румъния вдига данъци и замразява заплати

автор:Дума

visibility 4494

/ брой: 121

Кратки новини

автор:Дума

visibility 3190

/ брой: 121

Сакън

автор:Таня Джаджева

visibility 5023

/ брой: 121

Пак разпалваме котлите

visibility 5443

/ брой: 121

Крими геополитика

автор:Юри Михалков

visibility 2671

/ брой: 121

Какво стана в Хага?

автор:Николай Шопов

visibility 4329

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ