
Актуално
Паркоместата - нова арена за свободен бой
Проблемът се задълбочава, особено в големите градове, а най-засегнати са хората, които живеят в платените им зони
/ брой: 83
Елза Тодорова,
Дир БГ
Междублокови пространства, булеварди, улици, специално обозначени зони. Всяко свободно петно, върху което може да спре автомобил, се превръща във възможно поле за физически сблъсък в ежедневната битка за паркомясто в София. Все по-често в новините и в социалните мрежи научаваме за заплахи, за насилие, дори и за използване на огнестрелно оръжие при саморазправа между шофьори в борбата за това къде да оставят колите си. И всичко това при ясното разбиране, че повечето сбивания от категорията "дребни" остават извън криминалната хроника и само участниците знаят за тях.
Проблемът с местата за паркиране се задълбочава, особено в големите градове, а най-засегнати са хората, които живеят в платените им зони.
Последният случай от София беше само преди дни - на 6 май, Денят на храбростта, европейският шампион по бойно самбо Валентин Бенишев беше задържан за побой над 23-годишен младеж. Първоначално бе съобщено, че става дума за спор за паркомясто в "Студентски град" в София. Впоследствие се оказва, че и въпросният 23-годишен младеж ще бъде задържан, тъй като е извадил оръжие, преди това е имало и лека катастрофа.

През февруари 2025 г. пък имаше физическа саморазправа за паркомясто в Нови хан. Тогава потърпевшата Даяна Богданова разказва, че паркира на свободно място и влиза да вземе кучето си. Когато се връща, заварва непозната жена да удря по предното стъкло на автомобила й, което в крайна сметка се чупи. На въпроса й защо го прави, жената отвръща, че не е паркирала правилно - нещо, което по-късно полицията не потвърждава.
"Хвана ме с едната ръка, а с другата започна да ме удря по лицето. Опита се да ме задуши, а след това ми бръкна в устата и издърпа езика ми. Вследствие на това устната ми кухина е сериозно наранена и не мога да се храня нормално", разказва потърпевшата. Всичко продължава около шест минути пред очите на сина на биячката, който в крайна сметка се намесва с думите: "Стига толкова". Намесва се и полицията след сигнал на други свидетели.
При друг случай, от 17 март 2025 г. в Перник, мъж беше намушкан след спор за паркомясто. До саморазправата се стига вечерта, а участници са 61-годишен жител на село Дивотино и 56-годишен перничанин. По-възрастният намушква опонента си с остър предмет в шията и гърба след спор за паркомясто, след което бяга с колата си. Полицията го открива в Дивотино и се оказва, че той е под въздействието на бензодиазепини, освен това е познайник на МВР. Потърпевшият се озовава в болница, където описват в медицинско свидетелство повърхностните му рани. Образувано е бързо производство по случая.
През един септемврийски ден миналата година пък жителите на столичния квартал "Зона Б-5" стават свидетели на друг инцидент, започнал като препирня за паркомясто и ескалирал до физическа саморазправа и стрелба във въздуха.
В пословични се превърнаха и "хватките" за паркиране пред гараж в "Овча купел" в София. Последната заснета такава включваше "частно колче", което пази паркомясто за конкретен автомобил. Кадри в социалните мрежи показват как мъж спира автомобила си до тротоара и се запътва към колче, което привидно е циментирано в тротоара пред жилищен блок. Оказва се, че то не пази пешеходците по тротоара от автомобили, а частно паркомясто. След като колчето е преместено успешно, той паркира колата си спокойно на това място.
"Овча купел" е честа арена за схватки заради паркоместа. През септември 2024 г. млад мъж разказа, че е нападнат, след като паркира колата си пред блока, в който живее. В продължение на повече от година Иван Тумбев получава анонимни бележки на автомобила си с предупреждения като "Не паркирай тук" и "Паркирането забранено", разказва самият той в Instagram. Колата му пък многократно е повреждана умишлено, включително са чупени чистачките му. Една вечер съсед го пита докога ще продължава да паркира на същото място и започва спор, че това не е частно, а обществено място.
"Съседът ме удари с юмрук, изкара ме от колата и започна да ме бие. Аз се опитвах да се защитя, но той ме събори на земята. Когато се опитах да го задържа, той падна заедно с мен. Извиках за помощ, а след около минута, когато съседът спря да ме удря, се появиха други жители на блока", разказва още Тумбев, подчертавайки, че не е запушил вход на гараж, нито е пречил на други автомобили.
Този случай приключва с жалба в полицията и медицинско свидетелство за получените травми от побоя.
А докато в "Овча Купел" делят паркоместата с бой, по същото време в "Люлин" жена директно с джипа си избутва автомобил от "нейното" паркомясто и се настанява там. Случаят е от септември миналата година.
Точно преди година пък ауспухът на кола в "Западен парк" е запечатан с монтажна пяна, а вратата на апартамента на собственика - разбита, отново по причина спор за паркомясто.
През февруари миналата година се стигна и до смъртен случай заради сбиване след неправилно паркиране. Той става на бул. "Черни връх" в "Лозенец". Тогава единият от шофьорите е ударен, губи съзнание и го приемат в болница, където след месец губи живота си. Всичко това след сбиване заради това, че потърпевшият е отправил забележка на друг, че е паркирал неправилно.
В България има регистрирани над 3 милиона леки автомобила, като над 1 милион от тях са на територията на София. Най-тежка остава ситуацията с паркирането в синя зона. Тежко е и положението в Пловдив и във Варна, макар по-рядко да чуваме за бой за паркомясто в тези градове.

Според данни от миналата година на дружествата, които се занимават с тази дейност, проблемът с паркирането в големите градове става все по-тежък. Например в част от синята зона на София вече продадените абонаменти на живущи или фирми са повече от наличните места. Във Варна недостигът е от над 5000 места. В Пловдив и Бургас също се обмислят промени в начина, по който да бъде разрешено паркирането.
От данни, предоставени на обществената телевизия от "Общински паркинги" и синя зона във Варна, става ясно, че от март 2023 до март 2024 г. са издали над 15 хиляди разрешения за платено паркиране на живущи и над 400 - на фирми. В същото време броят на местата е 10 000.
Не по-различна е ситуацията в Пловдив. "Има такива сигнали, че наистина синята зона е доста натоварена, особено в централна градска част. В такъв случай, ако къщата е в обхвата на две улици или на тази улица няма синя зона, правим и компромисни варианти", казва Нъшан Деркалестаниян, изпълнителен директор на ОП "Паркиране и репатриране" в града.
Сега там се предлага да обсъдят редица ограничения в платеното и абонаментно паркиране. В публикуваните за обществено обсъждане промени в наредбата се предлага максимумът престой да е 4 часа, талон за живеещи да се дава само по постоянен адрес и до 5 места на фирма. Към днешна дата в Пловдив вместо определени зони има определени улици за паркиране.
Що се касае до София, от Центъра за градска мобилност казват пред БНТ: "В някои от подзоните наистина броят на паркоместата е по-малък, отколкото броя на живущите, които използват тази услуга. но все пак някои от тях отиват на работа с автомобилите си, така че колкото и да е трудно, намират място". От Центъра за градска мобилност обмислят да увеличат времето на зоните, защото най-много оплаквания от липса на места се получават за часовете след 20 вечерта.
Сред градовете с проблеми при паркирането е и Бургас. Там обмислят нова за страната идея - въвеждане на червена зона с по-скъп абонамент в центъра на града. Все още обаче мненията са противоположни и зоната не е въведена.
Със съкращения