07 Юли 2025понеделник16:01 ч.

Най-дясната държава

/ брой: 209

автор:Юрий Борисов

visibility 7805

В момента тече някаква мижава дискусия по бюджета за 2025 г. Голям бил дефицитът - в хор ни стряскат мастити икономисти. И какво е решението? „Оптимизиране на разходите!“ Разбира се! „И в никакъв случай да не се пипат данъците!“, отсичат капацитетите.
Искам да споделя с прискърбие, че България е с най-дясното управление в света! И това не е хипербола! Ето малко факти.
Двата основни преки данъка – подоходният от 10% и корпоративният от 10% съществуват само в четири държави – европейска България, Северна Македония, Монголия и Киргизстан. Дори в тази група на „десни отличници“ Монголия е малко по-напред в цивилизования си път – тя на много високите печалби (над 2 млн щ.д.) слага данък от 25%.
Ако към тези два основни данъка прибавим и данък дивидент, който по-принцип е предназначен за богатите, България остава сама в света! Този данък у нас е 5%. В Македония е 15%, а в Монголия и Киргизстан – по 10%.
Затова пък бюджетът се пълни с дране на бедните – от ДДС за хранителните стоки. В България този данък е 20% - най-високият в Европа! При съседките Македония, Румъния и Гърция е съответно 5%, 9% и 9 %.
И тъй като в класиката оста „ляво - дясно“ се определя от основните данъци, спокойно можем да наречем България „най-дясната държава в света“!
Коя е държавата в ЕС с най-големи неравенства? България – 38,4 по Джини, при средна стойност за ЕС 29.6! Коя е страната в ЕС с най-голям процент работещи, които получават минимална заплата? България, разбира се - приблизително 14 - 15%, при средно за ЕС 10%. Коя е страната в ЕС с  най-ниска средна заплата? България, разбира се! Кое население в ЕС намалява с най-висок темп? Българското, разбира се!
Не ми се продължава с данни за смъртност, раждаемост, заболеваемост, грамотност и прочие, че ми причернява!
И всичката тази крайнодясна политическа пасмина говори умно, облича се красиво, разисква професионално и се гордее! С какво? А "учените" десни глупаци ни бръщолевят: „Не пипайте данъците!“
А обществен дебат по тези въпроси няма! Проблемът сякаш не съществува! Заслушайте се в публичните разговори, чуйте какво обсъждат политиците, и ако имате малко чувство за социална справедливост, ще настръхнете!

Фейсбук

Декларациите - в лева, плащаме данъка в евро

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 122

Само две безплатни лекарства за деца до 7 години

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 122

Между 150 и 200 пожара всеки ден у нас

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 122

Терзиев иска платено паркиране и за 15 минути

автор:Дума

visibility 444

/ брой: 122

Пускат нови 17 км от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 122

България е увеличила с 2500% износа на ток

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 122

Едва 4% от българите предпочитат да пътуват с влак

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 122

Евтиният самолетен билет е примамка

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 122

ЕС започва спешно складиране на минерали

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 122

Гръцки митничари арестувани за рекет

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 122

Без телефони в час учениците са "в час"

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 122

Накратко

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 122

Одисеята БДЖ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 695

/ брой: 122

Войната като доминираща тенденция

visibility 523

/ брой: 122

Накъде след еврозоната?

автор:Димитър Събев

visibility 547

/ брой: 122

БСП се върна към своите корени

автор:Александър Симов

visibility 564

/ брой: 122

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ