16 Юли 2025сряда01:23 ч.

Младежката престъпност в Германия добива мигрантско лице

Сирийци, афганистанци или украинци са сред най-криминогенните групи

/ брой: 128

visibility 382

Филип ВОЛДИН,
"Ди Велт"


Преди една седмица, в неделя (събитието е на 30 юни - бел. ред.), на паркова алея в град Дорстен, в Северен Рейн-Вестфалия, беше извършено брутално престъпление. Минувач открил безжизненото тяло на 32-годишна жена с рана в тила до пейка в парка, а наблизо лежала и малката й дъщеря. Тя също не дишала. Няколко дни по-късно 16-годишен тийнейджър се предал на полицията и признал за участие в двойното убийство. Много подробности около престъплението все още са неясни. Както извършителят, така и жертвите са от Украйна.
Именно тези видове престъпления подхранват настоящия дебат за ситуацията със сигурността в Германия. Въпреки че много насилствени престъпления се случват зад стените на собствения дом, където извършителят остава неразкрит, за жените и момичетата домът им често е опасно място. Чувството за сигурност на много хора обаче е по-засегнато от насилствените престъпления, извършени на обществени места, както в случая с Дорстен. Бързото нарастване на насилствените престъпления сред деца и юноши, както и непропорционално високият дял на извършителите, които не притежават немски паспорт, също са тревожни.
От тази година Федералната служба на криминалната полиция (BKA), която публикува годишната статистика за полицейските престъпления (PKS), използва допълнителен индикатор, който предоставя по-точна информация кой става престъпник. За тази цел се формира т.нар. коефициент на заподозряност (TVBZ). Той се изчислява като съотношение на общия брой идентифицирани заподозрени за извършване на престъпления на възраст осем и повече години към 100 000 жители на съответната група от населението. По този начин службата сравнява броя на заподозрените от една националност с всички хора, живеещи в Германия и притежаващи паспорт на тази страна. Това й позволява по-точно да определи кой допринася за увеличаването на престъпността.
Експертът по вътрешни работи на "Алтернатива за Германия (АзГ) Мартин Хес зададе парламентарен въпрос как се различава коефицентът на заподозряност за причастност към различните престъпления по националности и възрастови групи. Отговорът на федералното правителство, с който "Ди Велт" се сдоби ексклузивно, показва значителни разлики в някои случаи.
За всички престъпления, които не са свързани с нарушения на Закона за чужденците, показателят за заподозрени германци от всички възрастови групи е 1878, за сирийци - 8236, и за афганистанци - 8753, което е около четири пъти по-високо от дела на заподозрените чужденци във всички престъпления. Говорителят на АзГ Хес коментира: "Това е предвидимият резултат от напълно провалена миграционна политика, която се провежда без никакъв контрол от 2015 г."

Необходима е цялостна оценка на данните

Статистиката рядко (сама по себе си) определя нивото на безопасност на населението. Според полицията статистиката за престъпността изисква оценка. Тя е най-важният източник на информация за престъпността в Германия, но далеч не е идеална. Тя отразява текущото състояние на полицейската работа и взема предвид само престъпления, които са били докладвани на полицията. Проучванията на "тъмната зона" задължително допълват "работните доклади". Данните не предоставят информация дали регистриран заподозрян впоследствие ще бъде осъден в съда.
Самите цифри също изискват по-задълбочен криминологичен анализ. Например, разликите между националностите. Един фактор, който не бива да намалява значението на проблема, но дава частично обяснение, е разликата във възрастовия и полов състав: в сравнение с местното население, имигрантите от други страни са средно по-млади, по-често мъже и идват от икономически по-бедни региони - всички фактори, които от криминологична гледна точка увеличават вероятността от извършване на престъпление.
Сред "криминогенните" националности, обсъждани в проучването, има много имигранти, пристигнали в Германия едва през последните години, като сирийци, афганистанци или украинци. Много от тези имигранти живеят в тесни бежански приюти през първите си години, често в неадекватни условия, в ограничено пространство, което е плодородна почва за конфликти и насилие. Опитът от бягството и социализацията с насилие в родните им страни също играят роля. Те обаче не бива да замъгляват негативните тенденции и проблеми.
Особено шокиращи са "числата за заподозрени непълнолетни от чужбина", казва Хес. Пример от областта на "уличната престъпност" - област на престъпността, която включва престъпления като кражба на автомобили и джебчийство, както и сексуално посегателство, грабежи и нападения по улици и площади - илюстрира значителните разлики в някои случаи: сирийските тийнейджъри на възраст между 14 и 18 години са заподозрени в извършване на престъпления около пет пъти по-често от германските тийнейджъри на същата възраст, като същото важи и за деца под 14 години.
Друга група от населението постига тъжен рекорд: коефициентът на заподозряност сред алжирските тийнейджъри е 56 пъти по-висок, отколкото сред техните германски връстници, а сред мароканците на възраст от 14 до 18 години нивото на престъпност е около 19 пъти по-високо. Високият дял на хора от страните от Магреб, замесени в грабежи, е проблем за службите за сигурност от години. В градове като Бремен специални комисии разследват явлението.
Освен това има значителни разлики в нивата на улична престъпност между всички възрастови групи: германските заподозрени имат коефициент на заподозряност 168, докато сирийските (1291) и афганистанските (1218) заподозрени имат коефициент почти осем пъти по-висок. Украинските заподозрени имат "само" около два пъти по-висок коефициент (343) от германските заподозрени.
Тревожни тенденции има и в други области. Коефициентът на заподозрени в кражби от магазини сред германските деца на възраст от 8 до 14 години е 409, докато сред украинските деца на същата възраст е 1777. При престъпленията, свързани с наркотици, разликите са по-малко значителни: сирийските тийнейджъри на възраст от 18 до 21 години показват два пъти по-висок показател от германските си връстници.

----------
Заглавието и подзаглавието са на редакцията 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 899

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 1120

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 1062

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1000

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 856

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 985

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 978

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 958

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 1113

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ