10 Юли 2025четвъртък06:55 ч.

Свети Серафим Саровски

Църквата почита Св. Силвестър, папа Римски и Преподобни Серафим Чудотворец

автор:Дума

visibility 4760

На 2 януари православната ни църква чества Св.Силвестър, папа Римски, Преподобни Серафим Саровски Чудотворец и Свети Теоген, епископ Парийски.

Преподобният Серафим Саровски (в света Прохор Сидорович Машнин) е роден през 1754 г. в град Курск в уважавано търговско семейство. Баща му изгражда храмове, а майка му възпитава трите си деца, от които Прохор е най-малкият. Надарен с красива външност, бистър ум, прекрасна памет, ангелска кротост и голямо смирение той още в най-ранното си детство вдъхвал у мнозина увереността, че е избраник на Бога, убеждение, което се засилило още повече след двете чудеса, спасили необикновеното момче от неминуема смърт. Когато бил на седем години, Прохор паднал от самия връх на високата камбанария и останал невредим, а на десетата си година бил излекуван от болест чрез чудотворна икона на пресвета Богородица. Един праведен старец, казал на неговата рано овдовяла майка: „Блажена си ти, че имаш такова дете, което един ден ще стане силен застъпник пред Света Троица и горещ молитвеник за целия свят!“

Едва 19-годишен постъпва в Саровската света обител, където останал цели 54 години. Там бил постриган в монашество с ангелското име Серафим. 16 г. след встъпването си в манастира се оттеглил в отдалечена на километри отшелническа колиба, където се подвизавал 16 години - 1000 дни и нощи стоял изправен или на колене върху един гранитен камък сред гората с вдигнати нагоре ръце и молитвата, три години пребивавал в пълно безмълвие, години наред бил в доброволното затворничество. Добил духовна зрялост и прозорливост след 47 години аскетически подвиг, от края на 1825 г. той започва своето старческо служение.

Съвременниците на св. Серафим отбелязват, че той наставлявал с кротки думи, с любов и радост, които струяли от него. Към всички преподобният Серафим с умиление се обръщал с думите: "Радост моя!".

Светецът предал Богу дух на 15 януари 1833 г. На канонизацията му през 1903 г. присъствали около 300 000 вярващи, между които и император Николай II със семейство си. Мощите му се пазят в Дивеевския манастир, на който той е покровител.

След отправена молба от Българския патриарх Неофит при официалното му посещение в Москва, през пролетта на 2015 г. Московският и на цяла Русия патриарх Кирил изпрати чрез Нижегородски и Арзамаския митрополит Георги, придружаван от игуменката на Дивеевския манастир, мощехранителница с частица от мощите на св. Серафим Саровски, като дар за БПЦ и православните българи. На 2 януари – празникът на светеца - 2016 г. мощехранителницата с мощи на св. Серафим, бе тържествено пренесена в патриаршеския катедрален ставропигиален храм "Св. Александър Невски", където и до днес е оставена за поклонение от вярващите.

БНР

Вертикалният газов коридор готов до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 1231

/ брой: 124

70% от местните данъци събрани онлайн

автор:Дума

visibility 2542

/ брой: 124

НСИ отчита бум в продажбите на дребно

автор:Дума

visibility 2587

/ брой: 124

ЕП облекчи изискванията към газовите хранилища

автор:Дума

visibility 1895

/ брой: 124

Да мразиш, че и да искаш

visibility 2219

/ брой: 124

Мъжество

автор:Марин Милашки

visibility 2547

/ брой: 124

Имперските злини на САЩ

автор:Дума

visibility 2484

/ брой: 124

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ