22 Юни 2025неделя07:42 ч.

Честита Цветница!

автор:Дума

visibility 13316

Цветница е сред любимите пролетни празници. Той се отбелязва една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден. Нарича се още Връбница или Палмова неделя.

Историята на Цветница е свързана влизането на Христос в Йерусалим. На този ден всъщност християнската църква празнува влизането на Исус Христос в Йерусалим в дните преди еврейската Пасха. Според новозаветните евангелия, Христос пристига в града, яздейки магаре, а вярващите го посрещат, като разстилат пред него дрехите си и маслинови клонки.

Народът, виждайки в Исус Христос Спасителя, възторжено размахвал палмови клонки и хвърлял цветя пред нозете му. Всички пеели: „Осанна! Благословен Идещият в име Господне, Царят Израилев“.

След шествието Христос извършил множество изцерения на болни хора. 

На този ден в църквата се отслужва молитва и се благославят върбови клонки. Те се раздават на вярващите и всеки ги отнася до дома си за здраве. Окичват с върбови клонки портите на домовете и се сплита венче от осветената в църквата върба. Върбовите клонки символизират палмовите, с които е бил посрещнат в Йерусалим Исус Христос.

На Цветница природата се събужда за нов живот.Огромно разнообразие от цветове, форми и аромати. От срамежливата горска теменужка до царствената роза и приказната орхидеята, цветята носят своето послание и стремеж за съвършенство, за един по-красив и по-добър свят.

На Цветница имен ден празнуват всички, които носят имена, произлизащи от названия на растения. Честит празник!

Поскъпване от 5 до 40% за две седмици

автор:Дума

visibility 7190

/ брой: 111

Всички основни храни са поскъпнали след 3 юни

автор:Дума

visibility 7751

/ брой: 111

България с най-висок риск от бедност в ЕС

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 111

Предлагат данък върху свръхпечалбите на банките

автор:Дума

visibility 7095

/ брой: 111

"Турски поток" отпада от отказа на руски газ

автор:Дума

visibility 3843

/ брой: 111

ЕК с наказателна процедура срещу Испания

автор:Дума

visibility 7382

/ брой: 111

Доналд Тръмп одобрил атака срещу Иран

автор:Дума

visibility 6326

/ брой: 111

Накратко

автор:Дума

visibility 6426

/ брой: 111

Страшна смешка

автор:Мая Йовановска

visibility 7166

/ брой: 111

Совата не е това, което е

visibility 6943

/ брой: 111

Не е нужно да сте марксист, за да четете Маркс

автор:Дума

visibility 5953

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ