19 Август 2025вторник02:11 ч.

НАТО вдига разходите за отбрана до 5 на сто

В заключителния документ от срещата на върха е отпаднала фразата, че „Украйна е на необратим път към членство“

/ брой: 115

автор:Дума

visibility 7512

Лидерите на страните от НАТО приеха декларация за повишаване на разходите за отбрана до 5% от БВП до 2035 г., съобщи премиерът Росен Желязков след края на срещата на върха в Хага, предаде БНР.
"Няма годишни задачи, важното е към 2035 г. това да е целта, която следва да бъде постигната. България потвърждава този ангажимент, аз също го потвърдих, като за нас възможностите са не само бюджетни, а и използване на инструмента "Сейв" до 2030 г., което ще ангажира значителни инвестиции в отбранителната ни индустрия", каза Желязков. Ангажиментът включва инвестиции в размер най-малко на 3,5% от БВП за основни военни разходи и 1,5% - за свързани косвено с отбраната и сигурността разходи като критична инфраструктура и укрепване на отбранителната промишленост.
САЩ са "изцяло отдадени" на НАТО и пред съюзниците в Алианса няма друга алтернатива, освен увеличение на разходите за отбрана предвид руската заплаха, увери генералният секретар на пакта Марк Рюте. 
Форумът в Хага завърши със среща на украинския президент Володимир Зеленски с лидери от НАТО. 
"Заключителният документ от срещата на върха вече не съдържа фразата, която беше във Вашингтонската декларация м.г.: „Украйна е на необратим път към НАТО“. Това говори само за себе си. Приветстваме това правилно решение", заяви унгарският външен министър Петер Сиярто преди началото на едно от заседанията. "Членството на Украйна в НАТО би било равносилно на Трета световна война, а ние наистина не искаме това“, добави той, цитиран от телевизия M1. Сиярто отбеляза, че има група държави, които все още подкрепят присъединяването на Украйна към НАТО. Според него "това са балтийските страни, скандинавските страни и поляците, които са най-фанатичните в това отношение". "Можем също да кажем, че разумът е надделял в НАТО, рационалността е триумфирала и най-накрая можем да се откажем от изкуствения и изключително опасен подход, който твърди, че защитата на НАТО е защита на Украйна, а защитата на Украйна е защита на НАТО", добави министърът.

Продават евромонети на граждани от 1 декември

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 152

Тол камерите ще засичат и липсата на предпазни колани

автор:Дума

visibility 482

/ брой: 152

Бум на фалшиви столевки

автор:Дума

visibility 432

/ брой: 152

НСИ отчете 5,3% годишна инфлация

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 152

Евродесант в Белия дом след срещата в Аляска

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 152

Протестите в Сърбия ескалират

автор:Дума

visibility 431

/ брой: 152

Боливия гласува за президент и парламент

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 152

Три щата изпращат военни във Вашингтон

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 152

Изненадите от Аляска

автор:Юри Михалков

visibility 482

/ брой: 152

Невинните са грешни, грешниците - невинни

visibility 465

/ брой: 152

Иде ли краят на консервната промишленост в България

visibility 466

/ брой: 152

Горчива корупция

автор:Гарабед Минасян

visibility 450

/ брой: 152

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ