12 Август 2025вторник10:20 ч.

Атанас Зафиров: Време е да върнем доверието!

автор:Дума

visibility 8858

„Особено тревожен е фактът, че 74% от пострадалите смятат, че институциите си затварят очите пред насилието, а 70% не се чувстват защитени. Това е тежка присъда. И тя трябва да бъде чута не само от гражданския сектор, но и от всяка институция, която носи отговорност – съдилища, полиция, прокуратура, социални служби, Министерски съвет. Време е да върнем доверието. Всяка жена и всяко дете заслужават сигурност. Ще настоявам за конкретни промени, основани именно на гласа на пострадалите!“. Това подчерта вицепремиерът Атанас Зафиров по време на  представянето на резултатите от социологическото проучване „Чуй гласа ми“, посветено на нуждите и нагласите на пострадалите от домашно насилие и техните деца.

Изследването е инициирано от Фондация „Будителките“ и е проведено сред членовете на най-голямата онлайн общност в България за подкрепа на жертви – Facebook групата „Не си сама – заедно срещу насилието“, с над 10 000 участници.

В рамките на събитието Зафиров очерта нуждата от повишаване на резултатността на държавните усилия в следната посока: ускоряване на производствата и ефективно правосъдие, засилване на достъпа до безплатна правна, психологическа и социална помощ, реална защита и санкции при нарушаване на заповеди за защита, обучение на служителите в полицията, съда и социалната система, за да се премахне омаловажаването, формализма и двойните стандарти.

„Като представител на изпълнителната власт, ще продължа да настоявам за реална, ефективна и човешка политика в борбата срещу домашното насилие. Този доклад ще бъде важна основа за нашите бъдещи усилия”, добави вицепремиерът.

Държавата на ръба на бензинова криза

автор:Дума

visibility 2779

/ брой: 147

65 лв. е средната сметка за парно в София

автор:Дума

visibility 2626

/ брой: 147

Рекордни добиви на пшеница

автор:Дума

visibility 2577

/ брой: 147

Гръцки търговци искат връщане на граничния контрол с България

автор:Дума

visibility 2679

/ брой: 147

Пожар край Атина взе човешки живот

автор:Дума

visibility 2639

/ брой: 147

Гърция проверява имоти на чужденци

автор:Дума

visibility 2524

/ брой: 147

60 на сто от немците не харесват Мерц

автор:Дума

visibility 2582

/ брой: 147

Накратко

автор:Дума

visibility 2533

/ брой: 147

Облаци над Аляска

автор:Юри Михалков

visibility 2646

/ брой: 147

Просията като съвременна професия

автор:Таня Глухчева

visibility 2599

/ брой: 147

Защо Тръмп и Путин се срещат в Аляска

автор:Дума

visibility 2830

/ брой: 147

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ